V letošní vánoční premiérové pohádce České televize, kterou režíruje oceňovaný Tomáš Pavlíček, získaly role princezen Josefína Marková, Dorota Šlajerová a Sára Černochová.

Chytrou Sofii, odvážnou Leonu a krásnou Flóru čeká cesta plná nástrah, dobrodružství a zdolávání nesnadných úkolů.

V dalších rolích diváci uvidí Josefa Trojana, který ztvární prince, Kláru Melíškovou nebo Martina Pechláta.

„Jsme moc rádi, že si Bouzova filmaři stále všímají. Hradu to přinese velkou popularitu – tentokrát se hrad objeví na obrazovce ve vánočním čase, kdy jsou lidé svátečně naladěni a těší se na novou pohádku. Z tohoto pohledu si nemůžeme přát více,“ reagovala s úsměvem vedoucí správy památkového objektu Zuzana Šulcová.

„Proto rádi vynaložíme úsilí, abychom organizačně vše hladce zvládli a vyhověli jak našim návštěvníkům, tak filmařům,“ podotkla.

Na pohádkovém hradě na Olomoucku stráví filmaři celkem devět dní, z nichž jeden bude památka uzavřena pro návštěvníky. Datum bude upřesněno na internetových stránkách hradu.

„Ostatní dny se podaří provoz uzpůsobit. Natáčení bude ve velké většině probíhat mimo hlavní prohlídkovou trasu i mimo návštěvní hodiny,“ dodala kastelánka.

Se zlem budou bojovat dívky

Scénář Tří princezen má napínavý příběh postavený na povahově rozdílných princeznách.

„Ano, se zlem budou tentokrát bojovat dívky, nikoliv princové. Právě ony genderově převrácené role s sebou nesou neotřelý způsob řešení některých zápletek v boji s krutou královnou Mortanou. Můžu divákům slíbit oblíbené herce, napětí, humor, krásné lokace a kostýmy a samozřejmě nebude chybět ani osudová láska,“ naznačila kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková.

Režie se ujal Tomáš Pavlíček, jehož komedie Přišla v noci ovládla Českého lva.

„Pohádku režíruji poprvé a přiznávám, že to byl můj velký sen. Dobrou pohádku si definuji jako dobrodružný film s trochou humoru. Ten do děje rozhodně patří. A bude i ve Třech princeznách,“ slíbil.

„Už názvem chceme říct, že to bude příběh o výrazných hrdinkách, a ne o hrdinech. A hlavní myšlenkou je spolupráce. Když si navzájem pomáháme, máme větší šanci úspěšně řešit nejrůznější problémy, a v pohádce tak zachránit celý svět. Naše urozené slečny se řídí stejným mottem jako Tři mušketýři – Jedna za všechny, všechny za jednu,“ dodal.

Neokoukané princezny

Pro ústřední trojici vybrali producentka a režisér zatím neokoukané, ale mimořádně talentované herečky.

„Miluju fantasy, takže to, že mám na sobě dobový kostým a jezdím na koni, mě okamžitě vtáhlo do role. Moje Sofie sice není nejstarší z princezen, ale chová se tak. Má být za tu rozumnou, rozvážnou. Dává pozor na své sestry, které mají občas neshody. Je chytrá, zajímá se o alchymii a snaží se přijít na lektvar nesmrtelnost,“ přiblížila svoji hrdinku Josefína Marková, která si už zahrála ve filmové sérii Jana Hřebejka Zahradnictví.

Pro její pohádkovou sestru Sáru Černochovou je to první herecká příležitost: „Jsem nadšená, splnil se mi sen. Moje první velká role před kamerou je princezna a za to jsem vděčná. Hraju Flóru, která je krásná, ovšem není nejbystřejší. Ale oblíbila jsem si ji.“  Třetí princeznou - Leonou – je Dorota Šlajerová, objevila se již ve filmu Bohdana Slámy Sucho nebo v seriálu Ochránce.

„Je nebojácná, hodně odvážná a předurčila si, že s mečem v ruce ochrání svoje sestry. Takže jsem absolvovala nejen výuku jízdy na koni, ale také tréninky šermu, abych byla coby bojovnice maximálně věrohodná,“ charakterizovala postavu herečka.

Josfe Trojan jako Felix

Pohádkového prince Felixe ztvární Josef Trojan, který má za roli v dramatu Šarlatán nominaci na Českého lva.

„Felixe nejvíce charakterizuje síla vnitřního světa, ze kterého se nechce dostat pryč, což vede k určitě rezignaci a nečinnosti, ale ve výsledku je těžké se na něj zlobit. Myslím, že divák rychle pochopí, proč žije tak intenzivně uvnitř sebe. Jde o moji první hereckou zkušenost s pohádkovým žánrem. Bude zajímavé hledat hranu nějaké mírné stylizace a civilu. Těším se na to objevování. A objevovat to společně s Tomášem Pavlíčkem bude radost,“ uvedl k natáčení pohádkového příběhu.

Vánoční pohádku Tři princezny bude štáb Tomáše Pavlíčka natáčet celkem 23 dní. Kromě Českého Švýcarska a Bouzova se filmaři objeví třeba na zámku Hrubý Rohozec.

Tři princezny

režie: Tomáš Pavlíček
scénář: Hana Cielová, Zdeněk Jecelín
kamera: Pavel Berkovič
hrají: Josefína Marková, Sára Černochová, Dorota Šlajerová, Josef Trojan, Klára Melíšková, Michal Isteník, Martin Pechlát, Anna Šišková, Vojtěch Vondráček, Cyril Dobrý, Marek Geišberg, Karol Čálik, Björn Harras a další.

Zdroj: Česká televize

Známé pohádky a filmy natočené na Bouzově:

1959 - O medvědu Ondřejovi

1981 - Kopretiny pro zámeckou paní

1987 - O princezně Jasněnce a létajícím ševci

1990 - O Janovi aj jeho podivuhodném příteli

1990 - Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

1991 - Princezna Fantaghiro

1993 - Mladý Indiana Jones

1997 - Rumplcimprcampr

2004 - Krev zmizelého

2005 - Království potoků

2012 - Tři Mušketýři

2012-2013 - Dvanáct měsíčků

2016 - Adventures

2018 - O zakletém králi a odvážném Martinovi

2019 - Princezna a půl království

2020 - Princezna zakletá v čase

2022 - Princezna zakletá v čase 2