„Jelikož poeziomat již delší nefunguje, což je trochu ostuda, domluvili jsme se s městem, které nám vyšlo vstříc, a bude nám umožněno ho provozovat,“ sdělil Olomouckému deníku Miroslav Kindl z Muzea umění Olomouc.

Novinky letošních váníčních trhů v Olomouci: kluziště na tržnici a "plecháček" na punč
Novinky vánočních trhů v Olomouci: ožije i náplavka, na punč budou plecháčky

Zástupci muzea se již dohodli se spolkem Piana na ulici, který s nápadem instalovat do českých měst toto nevšední zařízení na básničky před lety přišel, na vytvoření nové dramaturgie. Nový automat bude částečně využit i k prezentaci samotného muzea.

„Prezentováni budou básníci s vazbou na Olomouc, laureáti Ceny Václava Buriana, ceny za poezii – každým rokem se bude tato část obsahu měnit. Dále se budeme věnovat historii Svatováclavského návrší, místa, kde se poeziomat nachází, i expozicím v Arcidiecézním muzeu,“ přiblížil budoucím posluchačům.

Podle Ondřeje Kobzy, předsedy spolku Piana na ulic, se počítá i se zajímavostí spojenou s místem a známou osobností.

„Například v Brandýse, kde žije pan Petr Brukner z Divadla Járy Cimrmana, jsou Cimrmani, písnička Hopsa hejska do Brandejsa. Ve Vrchlabí máme recept na kyselo, který čte Arnošt Goldflam. Něco v tomto duchu,“ nastínil Kobza další atraktivní obsah.

Zvědavost s klikou

Novinka bude taky vypadat trochu jinak než stávající automat. Bude na kliku.

„Klikou si lidé vyrobí elektřinu a zároveň to bude taková interaktivní forma: člověk jde kolem a neví, co se stane, když zatočí klikou, bude probouzet zvídavost,“ popisoval Kobza, duchovní otec poeziomatů.

Prodejna s francouzským pečivem a výběrovou kávou ve Ztracené ulici, 4. listopadu 2023
V centru Olomouce otevírají nové podniky. Na dobroty se stojí i dlouhé fronty

Nefunkční automat, který byl naproti dómu na Václavském náměstí spuštěn v červnu 2016, by měl nahradit jeho nástupce počátkem příštího roku.

O náklady na pořízení a instalaci současného zařízení se tehdy podělilo město Olomouc a sdružení Piana na ulici, které získalo podporu ministerstva kultury.

Nový poeziomat bude financovat muzeum umění formou pronájmu. „Na dobu pěti let,“ upřesnil Miroslav Kindl.

Den poezie
16. listopadu, si lidé v desítkách měst a obcí v České republice připomínají Den poezie, a to při příležitosti narození zakladatele moderní české poezie a představitele českého romantismu Karla Hynka Máje – narozen 16. listopadu 1810.