„Dříve musely být Poesiomaty připojeny k elektrické síti, což způsobovalo technické problémy. Nyní mají kliku a člověk si díky ní elektřinu vyrobí sám. Poesiomat je tak mnohem zábavnější a interaktivnější,” uvedl k olomoucké novince autor projektu Ondřej Kobza ze spolku Piána na ulici.

Stisknutím tlačítka si mohou lidé pustit písně Karla Plíhala, Jaroslava Hutky či Karla Kryla. Taky básně Jiřího Wolkera, německy píšících olomouckých básníků, povídání Miroslava Krobota či Mozartovu symfonii, kterou složil při pobytu v Olomouci.

Vizualizace celoročního využití plochy olomoucké tržnice. Koncept teamu Contayner Tech, s.r.o.
Živoucí olomoucká tržnice. Takto měl vypadat nový koncept s gastrem i koncerty

Prožitek místa

„Chceme vytvářet místo, přesněji prožitek místa. Olomoučáci tady jistě šli milionkrát, ale tím, že si k pohledu na katedrálu mohou poslechnout silná slova a silný hlas, například Allena Ginsberga nebo pana Krobota, mohou místo prožít nově. Je to takový videoklip,“ poukázal Ondřej Kobza.

Zprovoznění unikátního strojku na kliku se v pátek odpoledne zúčastnil i režisér a herec Miroslav Krobot. Interpret, jehož hlas posluchači z Poesiomatu taky uslyší.

„Líbí se mi to, ne kvůli mému hlasu, ale protože to přitahuje pozornost a myslím, že dneska všichni tu chvilku si postát a něco si poslechnout potřebujeme,“ uvedl.

Vizualizace nové kavárny v budově Muzea umění Olomouc
Nové bistro s terasou v centru Olomouce. Otevře je tam tým Long Story Short

Básně i němčině či polštině

Spolku Piána na ulici se podařilo obnovil olomoucký Peziomat ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc (MUO).

„Obsah nebude stále stejný, jsou zde poslední dva sloty, které se budou aktualizovat každý rok. Jsou věnovány Ceně Václava Buriana,“ ukazoval na jukeboxu vedoucí odboru starého umění MUO Miroslav Kindl.

Písně, úryvky z prozaických textů, zajímavosti o místě či vyprávění si zájemci mohou pustit nejen v českém jazyce. Mezi téměř čtyřmi desítkami skladeb najdou básně ve slovenštině, polštině, maďarštině, němčině a angličtině.

První Poesiomat byl na zelené ploše naproti dómu na Václavském náměstí spuštěn v červnu 2016.