Největší expozici tradičně tvoří ukázky úrody, kterou tuzemští pěstitelé na podzim po celoroční práci sklízejí. Vystaveno je tam oblíbené české ovoce, především jablka, hrušky či švestky a nepřeberné množství zeleniny.

Milovníci květin si mohou prohlédnout nejrůznější druhy gladiol nebo jiřin, zaujmou také pestrobarevná aranžmá ze sušených květin, plodů a travin.

V pavilonu A je možné posedět u burčáku či vína z jižní Moravy, dát si kávu, zákusek nebo jiné občerstvení a užít si pestrobarevnou záplavu plodů i květin.

Naleštěná jablka pečlivě vyskládaná do různých obrazců v pavilonu A ve čtvrtek obdivovala paní Miloslava s manželem Josefem.

„Potřebujeme na zahradě vyměnit několik přestárlých jabloní za nové, takže jsme do Olomouce přijeli hlavně pro inspiraci. Takový výběr jako mají na Floře, jinde nenajdeme. Nejspíš pořídíme také hrušeň,“ svěřili se manželé.

Jablíčka různých barev označená tabulkami s názvy odrůd si fotografovali mobilním telefonem.

„Doma sedneme k počítači a objednáme stromky přes internet. Abychom je všechny nakoupili přímo na výstavě a vezli je domů autobusem, to už by pro nás bylo moc náročné, jsme tady na výletě s klubem seniorů,“ vysvětlila zahrádkářka.

Dýňová soutěž i gastrofestival

Při sestavování doprovodného programu pořadatelé pamatovali nejen na dospělé, ale také na nejmenší návštěvníky a školáky. Ti mohou soutěžit v dlabání dýní různých tvarů a barev. Ve čtvrtek ráno se do soutěžního klání zapojili rovněž žáci osmé a deváté třídy Základní školy v Hněvotíně na Olomoucku. Dýně, ze kterých tvořili, si sami vypěstovali na školní zahradě.

„Na pozemcích školy pěstujeme dýně hokaido, velké goliáše i speciální halloweenské odrůdy. Naši žáci se soutěže zúčastnili už potřetí. V minulosti obsadili druhá a třetí místa a opakovaně získali také cenu poroty,“ popsala úspěchy svých svěřenců učitelka Iveta Šutová a dohlížela na to, aby se žáci při používání ostrých nástrojů nezranili.

Součástí podzimní Flory je už tradičně festival gastronomie a nápojů Olima. Nebudou chybět ani besedy, přednášky, ukázky aranžování květin, floristické soutěže, kulturní program a ochutnávky nejrůznějších potravin a nápojů.

V rámci doprovodného programu probíhá akce Rozkvetlé památky. Květinová aranžmá zdobí až do 15. října například kostel Panny Marie Sněžné, kostel Zvěstování Panny Marie, Mariánský sloup nebo Sloup Nejsvětější Trojice. Pro veřejnost jsou přístupné denně od 9 do 17 hodin.