Jednotlivé expozice výstavy věnované ovoci, zelenině a ovocným školkařským výpěstkům, doprovázené festivalem gastronomie a nápojů Olima a podzimními zahradnickými, trhy si během čtyř dnů trvání prohlédlo podle prvních odhadů nejméně osmadvacet tisíc návštěvníků, což vyrovnalo loňskou rekordní návštěvnost.

Vysoký byl i počet vystavovatelů a prodejců, těch se na olomouckém výstaviště sešlo přes tři stovky a to nejen z České republiky, ale také Polska a Slovenska. Největší návštěvnický zájem se soustředil zejména na ústřední expozici v hlavním výstavním pavilonu A.

„Nesla název Paleta barev, hrály v ní snad všechny barvy podzimu – od bílých a žlutých chryzantém, oranžových dýní, přes zlatavá, červená, či zelená jablíčka a hrušky, pestrobarevnou zeleninu, až po sytou modř letošní úrody hroznů. Zajímavou byla i přehlídka odrůd domácího, českého česneku, výstava kysaného zelí, či tykví nejroztodivnějších barev a tvarů,“ uvedla mluvčí Výstaviště Flora Zuzana Studená.

Blýskli se i zahrádkáři

Přitažlivý pavilon představil také Český zahrádkářský svaz. Zahrádkáři vystavovali krajové odrůdy ovoce a různé druhy zelenin, nechyběla zahrádkářská poradna, nabídka včelařských produktů a koutek jihomoravských zahrádkářů s cimbálovou muzikou a burčákem.

Doprovodný gastronomický festival OLIMA nabídl kuchařské, i cukrářské soutěže, ochutnávky špičkových regionálních potravin, kulinárních zajímavostí hanácké kuchyně, barmanskou show či štrůdlování se sladkými i slanými štrůdly.

„Návštěvnický úspěch slavily v pořadí už čtvrté Dny moravských vín, které na Hané představily vína z podoblastí mikulovské, znojemské, velkopavlovické a slovácké – s řízenou degustací pro návštěvníky,“ pokračovala mluvčí.

Flora košt 2011

Součástí festivalu byl 8. ročník soutěže o nejlepší ovocnou pálenku Flora košt 2011.

Do boje o letošní titul šampiona přihlásili pěstitelé a „paliči“ 325 vzorků tvrdých moků.

Soutěž obohatily i některé netradiční vzorky jako byla černá bezovice, kdoulovice, mišpulovice, oskerušovice a také unikát, mrkvovice. Hodnotitele zaskočila nejen materiálem, z něhož byla vypálena, ale i dobrou chutí a kvalitou. Letošní „zelený“ rok na olomouckém výstavišti skončil.

Další zahradnickou akcí bude až jarní Flora Olomouc, jejíž brány se na výstavišti otevřou ve dnech 19. až 22. dubna 2012.