„Letošní novinkou je mezinárodní přehlídka ovoce Europom, kde mají návštěvníci jedinečnou šanci vidět úrodu pěstitelů, která se nějakým způsobem vymyká od standardů nebo se dosud nedostala na pulty obchodů,“ představil českou premiéru mluvčí Flory Adam Fritscher. Na podzimní etapě s mottem Návrat ke kořenům nechyběly ani stálice programu. „Kromě oblíbeného festivalu gastronomie a nápojů Olima jsme tradičně připravili i podzimní zahradnické trhy, Flora košt nebo třeba projekt Rozkvetlé památky,“ dodal Adam Fritscher.

Na podzimní výstavu se každoročně sjíždí tisíce lidí z celé republiky. „Jsem tady už asi podesáté, ale musím říct, že Flora je zase o něco krásnější,“ řekl Jaroslav Dubák, který na výstavu přijel až ze severních Čech. S sebou vzal i dalších osm členů rodiny. „Vnučky v Olomouci studují, my jsme sem s manželkou vždycky rádi jezdili,“ vysvětlil. Kromě plodů celoroční práce českých a moravských zahrádkářů a sadařů si Dubákovi prohlédli i skleníky, které jsou na Floře otevřené skoro celý rok. „Koupili jsme si jen semínka zeleniny a bylinek,“ komentovala vnučka Jaroslava Dubáka malou tašku, kterou si z areálu odnášeli. Kromě semínek si mohli návštěvníci koupit i sazenice, květiny, nebo třeba domácí sýry a sladkosti. Unikátní byl stánek francouzských pěstitelů růží Meilland.

Tradiční výstavu letos doplnilo i několik zajímavých stanovišť. Nechyběla rostlinolékařská poradna, kterou už několik let zaštiťuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Pro radu mohli návštěvníci zamířit i k národnímu stánku České republiky do pavilonu A. „Na dotazy jim odpovídali například zástupci Českého zahrádkářského svazu nebo Českého svazu ochránců přírody,“ uvedl mluvčí Flory Adam Fritscher. „V sobotu diskutoval rostlinolékař Jaroslav Rud o současných problémech v ochraně rostlin,“ rozvedl doprovodný program mluvčí. Odpoledne rostlinolékaře vystřídal například Josef Sus z České zemědělské univerzity v Praze. „Ten se věnoval nejaktuálnějším problémům našich zahrad,“ dodal Adam Fritscher.

Brány výstaviště se zavřely v neděli v pět hodin odpoledne. Od čtvrtka podzimní etapu navštívilo 26 tisíc lidí. Projekt Rozkvetlé památky, který výstavu už popáté doprovází, je k vidění v pěti olomoucký kostelech až do 15. října. „Květinová aranžmá zdobící prostory kostelů vydrží určitě alespoň další týden, možná i déle,“ řekl v neděli Adam Fritscher. Nejbližší akcí na Floře je první ročník Moravské chovatelské výstavy, který proběhne už 27. a 28. října. Na oblíbenou Vánoční Floru si musí návštěvníci počkat až do poloviny prosince. „Kromě tradičních vánočních trhů chystáme pro návštěvníky i bohatý doprovodný program,“ uzavřel Adam Fritscher.