Pod velkými oblouky se spoustou květin a okrasné zeleně procházejí v pavilonu A od čtvrtečního rána stovky návštěvníků. Hlavní expozice má název Plody otce genetiky a připomíná 200. výročí narození objevitele základních principů dědičnosti Gregora J. Mendela. Autory expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík.

Olomoucké vinné slavnosti na Dolním náměstí, 1. října 2021.
Kam o víkendu? Na Floru, vinné slavnosti, burčákový pochod nebo dýňobraní

Kromě podzimních květinových aranžmá se mohou návštěvníci potěšit pohledem na několik desítek tun vystaveného ovoce a zeleniny od nejlepších českých pěstitelů. Připravený je také bohatý doprovodný program. Na festival Olima a soutěž cukrářů dorazí televizní hvězdy.

„Na zápolení cukrářů zavítají coby moderátoři hvězdy z pořadu Peče celá země cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová,“ pozvala ředitelka výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková. S Josefem Maršálkem a Terezou Bebarovou se návštěvníci mohou setkat nejen při moderování, ale také při slavnostním křtu jejich nové knihy nazvané Čas na pečení! Ten proběhne v rámci festivalu Olima v sobotu 1. října ve 14 hodin.

Školáci tradičně soutěží v Dýňodlabání a vyhlašovat se také budou vítězové soutěžního klání o nejlepší marmeládu Flora džem nebo nové soutěže Flora mošt. Pořadatelé zvou rovněž na prodejní včelařskou výstavu a expozici v historické oranžerii, zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily či zahradnických a domácích potřeb. Pro rodiny s dětmi je opět připravena venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček.

Součástí podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex je rovněž oblíbená akce Rozkvetlé památky. Floristé tentokrát vyzdobili květinovými aranžmá trojici olomouckých chrámů – Husův sbor, kostel svatého Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí. Nebudou chybět ani komentované prohlídky vyzdobených kostelů. Podrobné informace o výstavě jsou k dispozici na www.flora-ol.cz .

Flora Olomouc – Hortikomplex 2022

Termín: čtvrtek 29. září až neděle 2. října

Čas konání: 
čtvrtek až sobota od 9 do 17 hodin

neděle od 9 do 16 hodin

Základní vstupné online 167 korun

Základní vstupné na místě 170 korun

Základní rozdělení expozice

Pavilon A – hlavní expozice Plody otce genetiky, vědecko-výzkumné laboratoře

Přístavba pavilon A přízemí – Mendelova zahrádkářská laboratoř – expozice ČZS

Přístavba pavilon A patro – Olima – festival gastronomie a nápojů

Pavilon E – Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, gastrofestival Olima

Pavilon H – Mezinárodní včelařská výstava

Oranžerie – Staň se Mendelem – příběh objevu zákonů dědičnosti

Venkovní areál výstaviště a pavilon G – Zahradnické trhy

Areál Samba – doprovodný program