Hlavní expozice podzimní Flory Olomouc má název Plody otce genetiky a připomíná 200. výročí narození objevitele základních principů dědičnosti Gregora J. Mendela. Její autoři, uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík, pojali centrální pavilon jako klášterní zahradu z období gotiky.

„Celým pavilonem se budou prolínat obrovské nosníky, klenby a sloupy osázené květinami. Součástí expozice jsou také fuchsie z genofondu zámku v Buchlovicích, protože G. J. Mendel byl jejich velkým pěstitelem. Nebude chybět ani pódium s odbornými přednáškami, workshopy a floristické show,“ popsal Zdeněk Kupilík.

Hlavní expozici doplní, jako připomínka Mendelovy vědecké práce, několik vědecko-výzkumných laboratoří.

„Interaktivní a hravou formou se představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin,“ sdělila ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

V pavilonu A se návštěvníci budou moci potěšit pohledem na bezmála 40 tun špičkového českého ovoce a zeleniny. Díky spolupráci se Zelinářskou unií Čech a Moravy a Ovocnářskou unií České republiky bude možné si kvalitní zeleninu a ovoce z tuzemské produkce přímo ve foyer pavilonu A také zakoupit.

Součástí podzimní Flory jsou tradiční zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vín v rámci akce Dny moravských vín nebo mezinárodní včelařská výstava. Připraveny jsou rovněž pěstitelské poradny.

Pod 150 korun za oběd v restauraci se dostanou v rámci krajských měst jen lidé v Olomouci. Vyplynulo to z posledního Edenred restaurant indexu, 22. září 2022
Oběd v restauraci pod 150 korun? Z krajských měst už jen v Olomouci

Moravský cukrářský šampionát

Festival Olima nabídne tradiční kuchařskou soutěž mladých talentů či soutěžní klání Moravský cukrářský šampionát.

„A právě na zápolení cukrářů zavítají coby moderátoři hvězdy z pořadu Peče celá země, známý cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová,“ pozvala ředitelka Eva Fuglíčková.

V rámci festivalu Olima proběhne v sobotu 1. října ve 14 hodin slavnostní křest nové knihy Josefa Maršálka a Terezy Bebarové s názvem Čas na pečení!

O hodinu dříve je na programu vyhlášení vítězů soutěže ovocných destilátů Flora košt. Oceněni budou také vítězové soutěží Flora džem a Flora mošt. Pro žáky základních škol je připravena soutěž Dýňodlabání. Malí návštěvníci i jejich rodiče se opět mohou těšit na venkovní expozici zvířat s názvem Babiččin dvoreček.

Ve spolupráci s předními českými floristy pořádá výstaviště Flora velmi oblíbenou a již tradiční akci Rozkvetlé památky. Od čtvrtka 29. září do pátku 14. října budou květinová aranžmá k vidění v trojici olomouckých chrámů. Floristé tentokrát vyzdobí Husův sbor, kostel svatého Cyrila a Metoděje v Hejčíně a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí.

„Ve všech kostelích je připravena série komentovaných prohlídek s tvůrci jednotlivých aranžmá,“ informoval mluvčí výstaviště Michal Poláček.

Samosběr jablek ve Srbeni, 17. září 2022
Samosběr jablek ve Skrbeni táhne, kvůli krizi bude i jinde

Flora Olomouc – Hortikomplex 2022

Termín: čtvrtek 29. září až neděle 2. října

Čas konání: 
čtvrtek až sobota od 9 do 17 hodin

neděle od 9 do 16 hodin

Základní vstupné online 167 korun

Základní vstupné na místě 170 korun

Základní rozdělení expozice

Pavilon A – hlavní expozice Plody otce genetiky, vědecko-výzkumné laboratoře

Přístavba pavilon A přízemí – Mendelova zahrádkářská laboratoř – expozice ČZS

Přístavba pavilon A patro – Olima – festival gastronomie a nápojů

Pavilon E – Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, gastrofestival Olima

Pavilon H – Mezinárodní včelařská výstava

Oranžerie – Staň se Mendelem – příběh objevu zákonů dědičnosti

Venkovní areál výstaviště a pavilon G – Zahradnické trhy

Areál Samba – doprovodný program

Posilové tramvaje na výstaviště
Velký zájem o podzimní etapu výstavy Flora se od čtvrtka 29. září očekává v Olomouci a tak dopravní podnik až do neděle posílí tramvajové spoje směrem k výstavišti.

„Ve čtvrtek a v pátek bude, vzhledem k očekávané zvýšené frekvenci cestujících, vypravena posilová tramvaj. Bude vedena v osm a opětovně v devět hodin jako posilový spoj na lince číslo šest z Hlavního nádraží na konečnou Nová Ulice,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Anna Sýkorová.

V sobotu a neděli budou v době konání výstavy nasazeny na tramvajové linky číslo jedna a čtyři tříčlánkové nebo spřažené soupravy.

„Všechny vozy jedoucí od nádraží k výstavišti Flora budou označeny cedulí ´Výstaviště´ za čelním sklem vozu,“ dodala mluvčí dopravního podniku. (mak)

Rozkvetlé památky – termíny komentovaných prohlídek

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Hejčíně

- čtvrtek 29. září v 16 hodin

- čtvrtek 13. října v 15 hodin

Husův sbor

- čtvrtek 29. září ve 14 hodin

- středa 5. října v 15 hodin

Kostel Zvěstování Páně

- čtvrtek 29. září v 15 hodin

- středa 5. října ve 14 hodin