Na hlavní expozici, jež tentokrát nese název „….v říši ovoce a zeleniny“ se v pavilonu A tradičně podílí Zelinářská unie Čech a Moravy, Ovocnářská unie Moravy a Slezska a Školkařský svaz Ovocnářské unie České republiky.

„Podzimní etapa Flory Olomouc - Hortikomplex coby tradiční přehlídka zemědělských výpěstků poskytne prostor pro prezentaci českých a moravských producentů ovoce a zeleniny,“ uvedla předsedkyně představenstva výstaviště Eva Fuglíčková.

Zahradnické trhy 

Vlastní expozici pro čtyřdenní podzimní výstavu připravuje také Český zahrádkářský svaz. Letos má název U nás v sadu a v přízemí přístavby pavilonu A budou její součástí také inspirativní expozice třinácti územních organizací, poradna pro pěstitele, prezentace starých odrůd ovoce či posezení u sklenky dobrého vína.

Návštěvníci mohou zavítat na Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily a zahradnických a domácích potřeb.

Uskuteční se také oblíbený festival gastronomie a nápojů Olima, probíhat bude na galerii pavilonu A a v pavilonu E. Jeho součástí je soutěž kuchařů a cukrářů Olima Cup, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt a soutěž o nejlepší marmeládu nazvaná Flora džem. Vyhlašovat se budou letošní držitelé certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje.

Cukrářské celebrity

Návštěvníci podzimní Flory se rovněž mohou těšit na hvězdy české gastronomie. Na výstavu přijede cukrář Josef Maršálek známý z pořadu Peče celá země a vítězka této soutěže Petra Burianová. V sobotu a neděli od 13 do 14 hodin s nimi proběhne autogramiáda.

Školáci se opět zapojí do soutěžního klání ve vyřezávání dýní, jejich výtvory budou vystaveny v pavilonu G. V pavilonu A bude fungovat mykologická poradna a k vidění bude zajímavá expozice podzimních hub. Pavilon H nabídne prezentaci včelařských potřeb a včelích produktů, ale i přednášky, workshopy a program pro děti.

V oranžerii bude připraveny výstava Nadace Partnerství o anketě Strom roku a o stromech s nejsilnějším příběhem, na venkovním prostranství u oranžerie proběhne výstava České zahradní umění renesance a baroka.

Na podiu pavilonu A budou k vidění atraktivní floristické show. Brány výstaviště Flora jsou v rámci podzimní etapy výstavy otevřené od 9 hodin. Ve čtvrtek, pátek a sobotu se areál uzavře v 17 hodin, v neděli o hodinu dříve.

Kostely po roce opět rozkvetou
Potěšit se pohledem na křehká květinová aranžmá mohou v době od 14. do 29. října návštěvníci čtyř olomouckých kostelů, kde proběhne již tradiční akce Rozkvetlé památky. Přehlídka se uskuteční v Husově sboru, v kostele svatého Mořice, v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a v kostele Panny Marie Sněžné.