Akci doprovodí festival gastronomie a nápojů Olima, odborné přednášky nebo floristická soutěž, chybět nebude ani projekt Rozkvetlé památky. Vybrané stánky v areálu své zákazníky potěší možností platby kartou.

Zahradní slavnost v pavilonu A oslaví nejen celoroční dřinu zemědělců, zahrádkářů či sadařů, ale rovněž jedno kulaté výročí.

„Téma hlavní expozice je zaměřeno na náročnou práci všech, kteří na podzim sklízí svou zaslouženou úrodu. Také je propojeno s připomínkou 30 let od Sametové revoluce, svým názvem odkazuje na slavnou divadelní hru Václava Havla,“ vysvětlila zahradní a krajinářská architektka Barbora Trundrová.

Doprovodný program uvnitř pavilonu nabídne přednášky z oblasti gastronomie, ovocnářství, zelinářství i mykologie. Veřejnost dostane příležitost ocenit nejlepší floristy, kteří se zapojí do Poháru podzimní Flory.

„Soutěží se ve třech kategoriích – junior, profesionál, hobby – a dvou disciplínách. Úkolem bude uvázat kytici pro hostitelku a dekorovat stůl zahradní slavnosti,“ popsala Pavlína Hamouzová z olomouckého výstaviště.

Hudební talenty i atrakce pro děti

Plochu před hlavní budovou oživí kultura. O program v podobě buskingu se postará Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor, iniciativa Univerzity Palackého představí mladé talentované hudebníky. V areálu výstaviště lze navštívit i Podzimní zahradnické trhy.

„V nabídce bude široký sortiment rostlin, výpěstků, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Novinkou je Babiččin dvoreček, který zahrnuje prohlídku drobných hospodářských zvířat, a atrakce pro děti. Na venkovním pódiu Samba se můžete těšit na hudební vystoupení, soutěže a ukázky gastronomického umění,“ prozradila ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Na stejném místě proběhne autogramiáda moderátora Petra Vojnara a herečky Světlany Nálepkové nebo odborná zahradní poradna Vlastimila Šindeláře.

„Ve čtvrtek bude venkovní pódium patřit žákům základních škol a soutěži Dýňodlabání,“ doplnila Fuglíčková.

Interiér Pavilon G se bude věnovat bodavému hmyzu. Výstava Hanácká včela zájemce seznámí s unikátními včelařskými exponáty, včelími úly, hnízdy čmeláků a s vybavením pro včelaře. S tímto souvisejí poutavé přednášky Českého svazu včelařů v historické oranžerii ve Smetanových sadech. Zde také představí studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze své práce na téma Jak by Olomouc změnili studenti architektury. Výstava je přístupná od 20. září do 13. října.

Gastro Olomouc

K podzimní etapě Flory neodmyslitelně patří festival gastronomie a nápojů Olima a s ním spojené soutěže. V pavilonu C si to mezi sebou rozdají kuchaři a cukráři v rámci 24. ročníku Gastro Olomouc – Olima Cup.

Mlsné jazýčky si přijdou na své v pavilonu E. Přítomní mohou nejen hodnotit pálenky a džemy, ale i ochutnávat kvalitní potraviny s označením Klasa a Regionální potravina.

O víkendu 5. a 6. října se zde koná 1. ročník Moravského cukrářského šampionátu, soutěže amatérských i profesionálních cukrářů s mezinárodní účastí. V neděli mezi desátou a půl dvanáctou dopoledne vystoupí se svojí show Kuchař roku 2017 Jan Horký.

Vyzdobené kostely

Na probíhající podzimní výstavu poukáží rovněž Rozkvetlé památky.

„Květinová výzdoba zkrášlí kostel Zvěstování Panny Marie, kostel Panny Marie Sněžné, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, sloup Nejsvětější trojice a Mariánský sloup,“ vyjmenovala za organizátory Kristýna Buchtová. Místní pamětihodnosti budou vyzdobené od 3. do 15. října.

Zástupci výstaviště zdůrazňují, že na akci lze i letos cestovat vlakem Českých drah za zvýhodněnou cenu. VLAK+ Flora zahrnuje padesátiprocentní slevu na zpáteční jízdné z kteréhokoliv místa v republice. Před cestou zpět je nutné nechat si jízdenku označit razítkem u stánku Českých drah ve vstupní hale pavilonu A.

Výběr z programu

3. 10., 10.00: slavnostní zahájení Flory

3. 10., 11.30-14.30: Pohár podzimní Flory

4. 10., 10.00-11.00: přednáška Jak se neotrávit houbami

4. 10., 13.30: Petr Vojnar – novinky televize Prima, zajímavé vyprávění, autogramiáda

5. 10., 12.30-13.15: vyhlášení výsledků soutěže Flora košt a Flora džem

5. 10., 14.50: zahradní poradna Vlastimila Šindeláře, příprava zahrady na zimu

6. 10. 10.00-10.45: přednáška Sušení jablek tradičních odrůd

6. 10. 13.30-15.00: Medalen – folk-country a bluegrass kapela

Podzimní Flora 2019
Vstupné – předprodej/na místě
dospělí: 140/160 korun
děti (6-15 let): 40 korun
rodina (2 dospělí, 3 děti): 280/320 korun
studenti, senioři: 90 korun
ZTP, ZTP/P: 70 korun, doprovod zdarma
školní výpravy: 30 korun na osobu