Od čtvrtka do neděle totiž probíhá podzimní etapa Flory Olomouc, na kterou každý rok zavítají tisíce návštěvníků.

Organizátoři akci tentokrát spojili s oslavami stého výročí založení našeho státu.

„Celonárodní přehlídka ovoce a zeleniny přenese návštěvníky do dob, kdy náměstí i návsi zaplavily povozy s výpěstky a výrobky sedláků či zahradníků. Do doby, kdy na tržišti bylo díky muzikantům veselo a vůně lákala do dobových krámků řezníků nebo zelinářů,“ prozradila mluvčí Flory Michaela Nováková.

Rozkvetlé pavilony i památky

Exponáty k navození té pravé prvorepublikové atmosféry jsou zapůjčeny mimo jiné ze skanzenu v Příkazech.

Stěžejní expozici i přehlídku nejlepších produktů tuzemských pěstitelů z řad členů Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie ČR nabídne pavilon A. V pavilonu B návštěvníci uvidí historické odrůdy ovoce.

„Na své si přijdou i děti, které si zde mohou postavit např. hmyzí domečky a další interaktivní předměty do zahrad,“ řekla garantka výstavy Marie Doleželová.

Prázdné nezůstanou ani ostatní pavilony, například ten s označením E.

„Tam budou soustředěny expozice producentů potravin oceněných značkou Klasa a Regionální potravina. Přítomní se mohou těšit na festival gastronomie a nápojů Olima,“ doplnila Nováková.

Součástí letošní výstavy je také projekt Rozkvetlé památky. Květy v barvách trikolory zkrášlí tři olomoucké kostely – sv. Mořice, Panny Marie Sněžné a Dominikánů – a sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Nápor aut a posílené tramvaje

Dopravní podnik ve čtvrtek a v pátek posílí zejména ranní tramvaje na lince číslo 6, konečnou stanicí se pro posilové spoje stane Nová Ulice.

Přes víkend budou všechny dopolední vozy na lince č. 4 jezdit v soupravách.

„V odpoledních hodinách budou spřažené soupravy dle přepravních potřeb vyměněny za sólo vozy,“ řekla mluvčí DPMO Martina Krčová.

Ve městě se také zvýší počet aut, proto je nutné, aby řidiči respektovali dopravní značení i pokyny strážníků a pořadatelů.

„Bude použit naváděcí systém, včetně umístění směrových šipek, které návštěvníky nasměrují na vyhrazená parkoviště,“ prozradil mluvčí městské policie Petr Čunderle.

„Z důvodu omezeného počtu parkovacích míst apelujeme na návštěvníky veletrhu, aby využili parkovišť v okrajových částech města a do centra se dopravili městskou hromadnou dopravou,“ dodal.

Řidiči mohou zaparkovat třeba v areálu obchodního centra Šantovka, kde pro ně bude k dispozici zhruba tisíc míst.

Na Floru se lze dostat i vlakem, a to za zvýhodněnou cenu.

„Stačí, když budoucí návštěvník výstavy požádá o jízdenku Vlak+Flora na kterékoliv pokladně Českých drah a pak si ji na výstavě nechá označit razítkem na stánku ČD ve foyer pavilonu A. Získá tak 50% slevu,“ připomněla mluvčí Flory Michaela Nováková.