To je letošní Podzimní Flora Olomouc, která startuje ve čtvrtek 5. října a potrvá do neděle 7. října.

Hlavní expozici letošní podzimní Flory bude opět ukrývat největší pavilon A.

Tentokrát ponese motto Návrat ke kořenům a představí se tam ti nejlepší tuzemští pěstitelé z řad členů Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie ČR.

Výstavu doplní i odborné přednášky na pódiu hlavního pavilonu.

Chybět na letošní poslední etapě Flory však nesmí ani společná expozice Českého zahrádkářského svazu, který letos slaví 60 let od svého založení.

„Nádherně vybarvená jablka a švestky, ale i rozmanitá kořenová zelenina, papričky, tykve, brambory a samozřejmě květiny od tuzemských zahrádkářů budou k vidění v pavilonu G. K tomu samozřejmě také vyhledávaný prodej burčáku a vín nebo bezplatné poradenství,“ pozval mluvčí Výstaviště Flora Olomouc Adam Fritscher.

Podzimní zahradnické trhy pak lákají na široký sortiment rostlin, výpěstků, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb.

Chybět nebudou ani atrakce pro děti, dále burčák, medovina, svařené víno a jiné občerstvení.

Plné vstupné 140Kč, na webu levněji

Brány podzimní Flory Olomouc 2017 budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin, v neděli do pěti odpoledne.

Plné vstupné na výstavu činí 140 Kč, v online předprodeji prostřednictvím webových stránek www.flora-ol.cz pak 120 korun.

Důchodci a studenti zaplatí 80 a děti od 6 do 15 let 30 korun.

Za rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a jedno až čtyři děti dají návštěvníci 250 korun na internetu a 280 na místě, děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníci s průkazem ZTP a ZTP-P mají vstup na výstaviště zdarma.

Speciální vstupné pro žáky a studenty včetně pedagogického doprovodu v počtu nejméně deseti osob pak činí 20 korun.

Pavilon B

Český zahrádkářský svaz se v rámci letošní podzimní Flory představí jako hlavní organizátor mezinárodní přehlídky ovoce Europom v pavilonu B. Ta se vůbec poprvé koná v České republice a prezentuje národní pěstitele, jejichž sortiment se vymyká nebo neměl dosud šanci se z jakýchkoli důvodů uplatnit v běžné nabídce velkoobchodních a maloobchodních řetězců.

Velký prostor zde dostanou i krajové odrůdy. Návštěvníci se na Europomu mohou seznámit s celým procesem šlechtění, pěstování a zpracování ovoce. K ochutnávce jsou pro ně připraveny fresh juicy, sušené plody, pálenky, mošty.

Podzimní zahradnické trhy pak lákají na široký sortiment rostlin, výpěstků, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Chybět nebudou ani atrakce pro děti, dále burčák, medovina, svařené víno a jiné občerstvení.

Před pavilonem A se lidé budou moci pokochat také přehlídkou ovocných školkařských výpěstků - stromků a keřů - pod záštitou Školkařského svazu OU ČR.

Festival gastronomie a nápojů Olima a Flora košt

Festival gastronomie a nápojů Olima nabídne návštěvníkům výstaviště na galerii pavilonu A a také v pavilonech C a E osvědčené taháky v podobě Dnů moravských vín s řízenými degustacemi vedenými zkušenými odborníky-sommeliéry či soutěže cukrářů a kuchařů Olima Cup.

Součástí Olimy je rovněž 14. ročník Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, vyhlášení výsledků proběhne v sobotu ve 13 hodin.

Štědroň i Jakub Smolík

Doprovodný program poslední zelené výstavy letošního roku na olomouckém výstavišti se bude odehrávat hned na dvou pódiích. To vedle pavilonu A představí v pátek a v sobotu pásmo Receptáře s osvědčenými poradnami, recepty, ochutnávkami a soutěžemi.

Hlavními hvězdami budou v pátek od 13 hodin Jiří Štědroň a o den později ve stejný čas Jakub Smolík.

Scéna Samba naproti palmovému skleníku bude patřit ve čtvrtek soutěži základních škol ve vyřezávání dýní Dýňodlabání - její výsledky si budou moci zájemci prohlédnout od pátku v expozici v pavilonu H.

V sobotu najde na Sambě své místo zábavný den s časopisem Zahrádkář připomínající šedesátiny ČZS ukázkami kulinářského umění a ochutnávkami, odbornými přednáškami, poradnami, ale i hudebními čísly.

V neděli se Samba promění na Hollywood scénu s úspěšnými účastníky talentové soutěže World Championships of Performing Arts - mimo jiné zpěvačkami Terezou Annou Maškovou a Izabelou Jati, tanečnicí Sárou Lamprecht či finalistou televizní Superstar Martinem Šafaříkem.

Rozkvetlé památky

V průběhu trvání poslední letošní Flory zkrášlí vybrané olomoucké pamětihodnosti květinová výzdoba v rámci akce Rozkvetlé památky.

Už pátý ročník tohoto projektu nechá rozkvést památky živými díly předních mistrů floristů z tuzemska i zahraničí. Květinová aranžmá budou k vidění od
5. do 15. října v kostelech sv. Mořice, sv. Michala, Panny Marie Sněžné, Zvěstování Panny Marie (kapucínský kostel) a také v kapli sv. Jana Sarkandra.

Vlak + Flora

Na podzimní Floru se vyplatí cestovat vlakem Českých drah. I na tuto etapu výstavy se totiž lze svézt na zvýhodněnou jízdenku VLAK+ Flora. Sleva činí 50 procent na zpáteční jízdné z kterékoliv místa v ČR. Aby byla jízdenka se slevou VLAK+ uznána i pro zpáteční cestu, je nutné si ji nechat označit razítkem ve stánku Českých drah, který bude umístěn ve foyer pavilonu A. Jízdenku se slevou VLAK+ lze přitom zakoupit do všech stanic začínajících jménem města Olomouc - tedy i na zastávky Smetanovy Sady nebo Nová Ulice, které leží na dohled od výstaviště.