V Olomouci na Žižkově náměstí se ve čtvrtek 24. února uskuteční setkání s podpisovou akcí na podporu suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

„Nelze k tomu mlčet. To, že se sejdeme, dáme se dohromady, to je to jediné, co v tuto chvíli můžeme udělat. Vyjádřit podporu lidem na Ukrajině,“ sdělil Olomouckému deníku Vladislav Raclavský z iniciativy 2018+ Olomouc, jeden z organizátorů setkání, které na Žižkově náměstí začne v 16:30.

Shromáždění na podporu Ukrajiny v Olomouci na Žižkově náměstí, 24. února 2022
VIDEO: V Olomouci se demonstrovalo na podporu Ukrajiny

Na místě budou moci zájemci připojit svůj podpis pod petici na podporu Ukrajiny. Ta je k dispozici také online.

„Budeme apelovat na naše politiky, aby v tlaku na Rusko nepolevovali, aby spolupracovali na úrovni NATO i EU. Agresorovi se nesmí ustupovat,“ stojí v petici iniciativy Stojíme za Ukrajinou.

Na shromáždění se lidé dozvědí, jak mohou sami konkrétně pomoci.

„Sdělím, jaké jsou možnosti. Upozorním zejména na sbírku Paměti národa na pomoc Ukrajině,“ poukázal Vladislav Raclavský na sbírku pro ukrajinskou neziskovou organizaci Come Back Alive, jež se zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny.

Vlajku Ukrajiny vyvěsilo město Olomouc před budovou radnice na Horním náměstí jako symbolické vyjádření podpory. únor 2022
Olomouc ladí pomoc Ukrajině, vojenská nemocnice je připravena ošetřit zraněné

„Obracíme se na českou veřejnost. V tuto tragickou chvíli nemusíme pasivně přihlížet bezpráví páchanému na společnosti, která čelí agresi svého souseda jen protože se rozhodla sdílet s námi hodnoty svobody a demokracie. Ve spolupráci s našimi partnery na Ukrajině spouští Paměť národa sbírku, ve které může přispět každý z nás,“ vyzvali organizátoři sbírky z Paměti národa. Bližší informace ke sbírce ZDE.

Demonstrace na podporu Ukrajiny, Václavské náměstí 22. února 2022

Online reportáž
Lidé prchající z Kyjeva zablokovali hlavní tahy ven z města
Rusko napadlo Ukrajinu. Sabotéři pronikli do Kyjeva, Zelenskyj hlásí mobilizaci