„U profesí, o které máme největší zájem a na trhu práce jsou těžko sehnatelné, jsme takový program skutečně zavedli,“ reagoval mluvčí skupiny Unex Boris Keka.

Firma hledá hlavně řemeslníky, kteří jsou nejen vyučeni, ale mají zkušenosti a v ruce potřebné certifikáty. Konkrétně svářečům, formířům či strojním paličům nabízí firma dvacetitisícový příspěvek.

Jak je firma v lákání těchto pracovníků úspěšná? „Je to těžké, protože tyto profese se opravdu těžko shánějí,“ podotkl mluvčí.

Podnik lidem nabízí i jiné benefity, aby si už získané kvalitní zaměstnance udržel. „Například rekondiční pobyt na Slovensku, o který je velký zájem,“ doplnil Keka.

Stejně tak společnost John Crane Sigma v Lutíně se potýká s tím, že má málo kvalitních a kvalifikovaných zaměstnanců v některých profesích. Ideálním spojením pro firmu je strojař se znalostí angličtiny, kterých je na trhu práce dlouhodobě nedostatek.

Motivační příspěvek momentálně nabízí tomu, kdo přivede do firmy obráběče kovů. „Zaměstnanec, který přivede obráběče kovů, se kterým podepisujeme smlouvu na dobu neurčitou, dostává jako odměnu pět tisíc korun,“ sdělila Jana Štěpánková z vedení společnosti.

I v Moře v Hlubočkách-Mariánském Údolí chybějí zaměstnanci dělnických profesí. Proto nyní vyhlásili akci „Přiveď si svého kolegu“.

„Potřebujeme lidi především do montáží, na lisovnu a smaltovnu. Akcí motivujeme současné zaměstnance, aby se zapojili do náboru nových pracovníků,“ sdělila mluvčí Mory Hana Matulová.

Firmy podle jejich představitelů nyní doplácejí na změny před dvěma desítkami let, kdy se zrušila řada učebních oborů, protože přestalo být populární chodit do fabriky. Některé se proto rozhodly zaměřit na určité obory a podílet se na jejich rozvoji.

„Jak se ukazuje, rušení některých oborů přineslo negativní dopady, se kterými se teď potýkáme. Snažíme se však spolupracovat s učilišti, aby se situace zlepšila. Některé firmy dokonce učiliště samy zakládají,“ dodal Keka.

O tom, jak firmy lákají nedostatkové pracovníky, vědí i na úřadu práce. „Spíše z doslechu. Týká se to hlavně strojírenských firem. Zaměstnavatelé nám to ale neprozrazují, hlásí nám pouze volná místa,“ sdělil Jaroslav Mikšaník z Úřadu práce v Olomouci.