VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V centru Olomouce stavíme tvarůžkárnu, prozradil Benýšek

Olomouc - O olomouckých mrakodrapech, koupi historických paláců, chystané tvarůžkárně i o tom, kdo je nejbohatší Olomoučan vyprávěl v rozhovoru pro Deník Richard Benýšek. Úspěšný podnikatel a přední českým odborník na krizové řízení firem ve špatné kondici, který spolupracuje třeba s miliardářem Petrem Kellnerem.

6.11.2011 22
SDÍLEJ:

Richard BenýšekFoto: DENÍK/Michal Bílek

Chtěl jste koupit již několik domů v historickém centru Olomouce. Jsou tak zajímavou investici?
Olomouc patří k nejkrásnějším městům u nás, má velké historické centrum a pro mnoho lidí má „genius loci“, tedy specifickou atmosféru, pro kterou město milují a rádi se sem vracejí. A koupě domu v historické části takového města určitě je zajímavou investicí, už proto, že peníze uložené do nemovitostí bývají dobře uložené peníze. Ale mým zájmem není jen nemovitosti vlastnit, ale především se o ně starat tak, aby sloužily. Aby zapadly do kontextu města, které dokáže přitáhnout návštěvníky. O naše objekty se příkladně staráme, myslím si, že i v květinové výzdobě jsme na špici, přijďte se podívat.

Nechcete si v Olomouci sám něco zajímavého postavit? Třeba „mrakodrap“…? Mohu se zeptat, jak hodnotíte rozvoj města v souvislosti s výstavbou z posledních let?
Momentálně nechci. A mrakodrap už vůbec ne. A co se týká hodnocení výstavby v posledních letech, tak při různých pohledech na to, co po nás zůstane, není možné odhlédnout od toho, v jaké době žijeme a jakou infrastrukturu potřebujeme. Nebo spíše považujeme za potřebnou. Nákupní střediska, administrativní centra, dopravní stavby, to všechno k nám a naší době prostě patří. Je třeba, aby to nepřekročilo únosnou mez a nenarušilo tu atmosféru historického města, o které jsem mluvil. Každopádně i v Olomouci vzniká to tzv. city, s výškovými budovami, je ale otázkou, jestli by přístup města nebyl jiný, kdyby to realizovali lidé, kteří by nebyli spřízněni s politiky.

Máte v plánu nějakou akvizici v Olomouci?
Plánů mám spoustu a patří i k nim i případná akvizice v Olomouci. Ale zveřejňovat ji v tuto chvíli by možná vedlo k růstu ceny. Snad jediné mohu prozradit. Stavíme tvarůžkárnu!

To zní více než zajímavě. V Olomouci? Co na to výrobci tvarůžků z Loštic? Ve spolupráci s nimi? Můžete být sdílnější?
Zatím více neprozradím. Snad jen ale na okraj: Olomoucké tvarůžky se nejmenují olomoucké proto, že by se vyráběly v Olomouci, ale proto, že se pořádaly v Olomouci v minulosti trhy, na které se sjížděli výrobci tvarůžků ze širokého, dalekého okolí, kteří je na těchto trzích prodávali. Víceméně v každé domácnosti bylo zařízení na vykrajování tvarůžků a chladná komora na dozrávání. A samozřejmě každá hospodyně měla svůj zděděný zaručený recept. My máme recept po pradědovi, bude to spíš taková manufaktura v centru, zaměřená na turisty a gastronomii.

Investici do fotbalového klubu neplánuji

Sportovní projekty vás nelákají? Nechcete investovat do nějakého sportovního klubu? Třeba Tomáš Paclík, taky Olomoučan, vložil do plzeňské Viktorky desítky milionů a nyní klubu fandíme v Lize mistrů.
Investici do sportovního klubu zatím neplánuji. Po pravdě, všechny projekty skupiny jsou postaveny ekonomicky, tedy tak, aby si na sebe vydělaly. To patří k základům našeho podnikání. A zatím mě nikdo nepřesvědčil, že chod velkého, například fotbalového klubu, může být stejný. A pokud zůstaneme u plzeňské Viktorky, tak jí jako český fanoušek přeji hodně sportovních úspěchů, můj soused Tomáš Paclík tím žije a to mu přeji. Ale je kolem spousta příkladů, že krátkodobý okamžitý úspěch především sportovní okolí namlsá a to se nechová pak dostatečně s pokorou k aktuálním výsledkům. Prostě to mentálně neustojí při případných prohrách. Ale to opravdu není nic proti fotbalu! Naše filozofie je dlouhodobá správa majetku a postupný růst jeho hodnoty. Ale jinak sportovní projekt máme, podporujeme mladé jezdce v Jezdeckém klubu Waldhof na Prostějovsku, kde vzniká nový parkůr. Možná jezdecký sport není navenek moc populární, má však své příznivce a skalní fandy a myslím, že do budoucna jeho obliba poroste. A i mě osobně přináší projížďka na koni relax a pročištění hlavy.

Sportujete? Moc lidí možná neví, že váš mladší bratr je dvojnásobným mistrem světa v hokeji.. Daří se mu dobře?
Pro mě zůstává ze sportovních aktivit jedničkou již zmíněný jezdecký sport. Brácha odehrál spoustu zápasů za reprezentaci, zkusil si NHL za mořem a hrál v několika evropských zemích. Se svojí kariérou je spokojený. A když spolu dneska mluvíme, tak vnímám, že je spokojený i s tím, že to všechno vydržel a čeho dosáhl. Přeci jen je hokej velice náročný sport a hraje ho dlouho.

Stěhovat se Prahy? Vždy budu doma na Hané

Žijete se svou rodinou v Olomouci. Proč se nepřestěhujete do Prahy? Udělala to spousta šikovných Moravanů – nadarmo se s trochou nadsázky neříká, že to nejlepší v Praze je z Moravy…
Rád žiju v České republice, jsem doma na Hané. A z dnešního pohledu je vzdálenost mezi Olomoucí a Prahou malá, takže pokud chci být v Praze, tak tam můžu zajet. Ale vracet se budu domů, na Hanou. Odtud pochází celá rodina, moji předkové hospodařili na polích na Hané a v Nízkém Jeseníku, dokonce prastrýc zakládal zemědělskou školu v Olomouci.

Jste úspěšný podnikatel. Vzpomenete si, jak jste vydělal své první peníze?
Jasně že ano. V šesté třídě jsem okopával salát za 6,10 Kč za hodinu v Horce na zelinářské farmě. A od 16 let jsem prodával švestky a květák v Olomouci na trzích, nyní na módních farmářských trzích. Prázdniny byly nemyslitelné, že bych nebyl někde na brigádě, v Moravských železárnách, tiskárnách, atd. A s bráchou jsme z pole snad ani nevylezli.

Rada pro nadávající: zkuste si to

Řada starších lidí se pozastaví nad tím, kde dnešní čtyřicátníci přišli k takovým penězům? Co vám osobně přineslo největší finanční zisk?
Největší finanční zisk mi přineslo zjištění, že je třeba být trpělivý a nespěchat. Že je třeba jít krok za krokem jako v životě. Že každodenní práce může přinášet postupné zhodnocení.
Znám samozřejmě povzdechy nejen starších lidí o majetku dnešních čtyřicátníků. A neodpustím si poznámku k vnímání podnikatelů a podnikání u nás. Bohužel ekvivalent bývá nepoctivec, zloduch, zloděj. Když čtu, že podnikatel zavinil nehodu, tak rostu! Proč se nepíše podobně, že úředník či soustružník zavinil nehodu? Slovo podnikatel se u nás stalo negativním charakteristickým rysem člověka. Jistě, statisticky bude u skupiny podnikatelů nějaké procento těch nepoctivých, ale to přece platí i pro jiné skupiny. A pro všechny, kdo se pozastavují nebo nadávají, mám radu: zkuste si to. Zkuste si sehnat tolik práce, aby zaplatila odvody, daně a aby všichni zaměstnanci dostali výplaty včas. Není to tak jednoduché. Největší finanční zisk mi přinesl prodej minoritního podílu v naší firmě v loňském roce, zkrátka už jsem potřeboval finančního partnera na další akvizice.

Proč kupujete firmy ve špatné kondici?
Všechno má svojí cenu, která je daná tím, že jeden nabízí a druhý za cenu, kterou akceptuje, kupuje. Podobně i „špatné“ firmy mají svojí cenu, za kterou je obchodní příležitost. Je samozřejmě rozdíl u jednotlivých firem, jak jsou velké, jaké je jejich postavení na trhu, zda je alespoň část z nich zdravá a má šanci přežít, jaké má závazky. Je to soubor kritérií, které je třeba posuzovat. A já si myslím, že mám dostatek zkušeností s krizovým řízení, že dokážu ten potenciál oživit. Kvůli tomu třeba nezmizel ze světa Krátký film Praha, který jsem koupil v době, kdy měl záporný majetek a tak tak se držel nad vodou. Jako u jedné z mála firem v ČR se u něj podařilo dosáhnout vyrovnání s věřiteli a „Kraťas“ dnes funguje, vyrábí filmy i pro Japonsko a Spojené státy. Samozřejmě už to není moloch, ale je postaven na reálných základech.

Kdo je nejbohatší Olomoučan?

Kdo je podle vás nejbohatším Olomoučanem?
Mluví se o pánech Uhýrkovi, Kyselém, Lébrovi, Barnetovi … Ale neznám majetková přiznání a nechci spekulovat. Samozřejmě ještě jsou zprávy o některých politicích a jejich majetku, ale ty nebudu ani zmiňovat, protože jsem názoru, že z jejich oficiálního příjmu by k takovému jmění nikdy přijít nemohli. Takže jsou to jistě pomluvy… Jen bych to odlehčil starým moudrem, že bohatý není ten, který má hodně, ale ten, který ví, že má dost. A já mám rozhodně dost.

Máte mnoho rolí: od krizového manažera po farmáře a pořadatele country festivalů.. Váš agroturistický projekt na Běleckém Mlýně na Prostějovsku dokonce patří na portálu kudyznudy.cz k nejvyhledáva­nějším. Chcete se turizmu věnovat intenzivněji? Zaznamenala jsem, že chystáte, nebo již realizujete, projekt v Telči.
Bělecký Mlýn je na agroturistice a jejím dalším rozvoji do jisté míry postaven. Takže jsem přesvědčen, že se turismu intenzivně už věnujeme. Proto také všemožně propagujeme ten krásný kout na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny a rozvíjíme služby tak, aby byl nejen nejvyhledávanějším místem na webu, ale aby k nám lidé opravdu přijeli a pokud možno se vraceli. Což se děje a s návštěvností jsme velmi spokojeni. Je pravda, že v Telči jsme letos v únoru koupili Hotel na Hrázi, který vhodně doplňuje podnikatelské aktivity skupiny OIN v agroturistice. Použili jsme model, který se osvědčil v případě Běleckého Mlýna, i u nové akvizice v Telči. Tedy co nejdříve nabídnou návštěvníkům kvalitní „přidanou hodnotu“ k ubytovacím a stravovacím službám. Bělecký Mlýn je i vzhledem k chovu koní orientovaný kromě turistiky i na agroturistiku, poloha Hotelu Na Hrázi ho předurčuje k městské turistice a cykloturistice.

Na koupaliště Poděbrady jednou budeme pyšní

Rád cestujete? Co by pomohlo Olomouci a Olomouckému kraji, aby sem přijíždělo ještě více turistů? Pan Okamura, když jeho recept hodně zjednoduším, by lákal na dobré jídlo a už zmíněné tvarůžky by nabízel i v zimě u vleku.
Určitě rozvoj služeb. A entuziasmus, osobní nadšení. A propagace historie. Kdo ví, že fortová pevnost byla naprosto ojedinělá a ve své komplexnosti velmi poučná pro fanoušky military? Než se to stačilo zpropagovat, tak jednotlivé pevnostní prvky se rozprodaly a teď se to složitě dává dohromady. Církevní Olomouc? Škoda mluvit, zabývá se tím jen pár fandů.
Ke standardu, na který jsou turisté zvyklí, je pak třeba přidat i tu „přidanou hodnotu“. Platí, že návštěvníky přitáhne dobře prezentovaná odlišnost. Zkrátka nepojedou někam, aby viděli to, co mají doma. Turistika a její podpora by měla být jednou z priorit jak na úrovni kraje, tak i města. Byla by škoda, aby se návštěvník Olomouce nepodíval i na jeho okolí. Například podívejte se, jak je úspěšný Václav Obr a jeho muzeum kočárů. Člověk, který svému koníčku obětoval vše. Ale je to vidět. Když si vezmete, že byl šestý v divech Olomouckého kraje, tak by si olomoučtí radní měli sáhnout do svědomí. Protože, když si sečteme, kolik se údajně do turistického ruchu dává na Olomouckém kraji a na Městě Olomouc, kolik stojí osobní náklady a propagace kraje a jaká je toho následná efektivita, tak Václav Obr jako one man show jednoznačně vede.

Pocházíte z Horky nad Moravou, kde turistiku rozvíjí pan Sedláček. Libí se vám jeho aktivity? Snaží se i na Poděbradech. Byli jste se tam v létě podívat? Pěkné místo, ale pořád tomu něco chybí. Přitom pro Olomoučany zajímavá lokalita pro odpočinek …
Vlastíkovi Sedláčkovi jednoznačně Horka musí poděkovat. Protože svého času měl vyhlášenou restauraci přímo v Horce a dal dohromady Loveckou chatu v Litovelském Pomoraví. Jednu dobu bylo nemyslitelné, aby se v té lokalitě dělo něco bez něj. Teď se zabývá Poděbrady, jsem názoru, že po něm nemůžete chtít výsledky hned, protože je to běh na dlouhou trať. Co s tím udělalo Město Olomouc se čtyřmiliardovým rozpočtem? Tak buďme k němu shovívaví, on to určitě dotáhne do takové fáze, se kterou bude spokojený a na kterou budeme pyšní.

Kdo je Richard Benýšek

Po absolvování VŠ zemědělské v Brně pracoval jako ekonom ve Vojenských lázeňských a rekreačních zařízeních p.o., následně jako ekonomický ředitel ve společnosti Lachema a.s. v Brně.

Potom jako finanční ředitel ve společnosti Dopravní stavby holding a.s. (nyní Skanska DS a.s.) v Olomouci.

Odtud přešel jako finanční ředitel do společnosti Přerovské strojírny a.s., kde později přijal funkci generálního ředitele.

Od roku 2000 se věnuje převážně privátnímu byznysu.

Mimo jiné působil jako nucený správce Českomoravské družstevní spořitelny, je v seznamu konkursních správců, je rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR a je rovněž chovatelem českého teplokrevníka.

Firmy ve skupině OIN se věnují podnikání ve finančních službách, zemědělství a správě realit.

Richard Benýšek má oprávnění vést dražby a konkursy a je rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

Věnuje se krizovému řízení a revitalizaci firem.

Žije a dlouhodobě podniká v olomouckém regionu. Nejviditelnější částí regionálního byznysu je– Společnost Bělecký Mlýn na Prostějovsku.

Obchodní příležitosti v Praze vycházejí zejména z obchodních vazeb na PPF. Koupil Krátký film Praha, který stál před konkursem, Naši adresu, v Bestsportu ( vlastník a provozovatel O2 Arény ) je Richard Benýšek najatý akcionáři, sportovními svazy, jako krizový manažer.

Richard Benýšek je ženatý, má tři dcery.

Autor: Daniela Tauberová

6.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Míru č.p. 671/117, Olomouc (konečná zastávka tram. 2 a 7). Předpokládaný nástup: 3/2018., Do našeho centra podpory zdravého životního stylu a pohybové aktivity - Aplikační centrum BALUO v Olomouci hledáme: uklízeče/uklízečku na hlavní pracovní poměr nebo brigádně., Požadavky: zodpovědnost, pracovitost a časová flexibilita - práce ve směnném provozu, soboty, neděle., Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené; příplatky za směnný provoz, soboty a neděle., První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Univerzita palackého v olomouci - aplikační centrum baluo, tř. Míru, č.p. 671, 779 00 Olomouc 9. Informace: Ladislava Meluchová, +420 585 636 032.

Výroba - Výroba Vedoucí výroby23 000 Kč

Řídící pracovníci v průmyslové výrobě Vedoucí výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Holická č.p. 1173/49a, Olomouc. Nástup možný ihned. Prac. doba: 8:00 - 16:30 hod., Hledáme do našeho týmu vedoucího výroby reklamní společnosti., Nabízíme:, - zázemí stále se rozvíjející firmy, - přátelské prostředí, - kreativní a různorodou práci, - HPP na dobu neurčitou, - firemní benefity, - fixní plat uvedený v inzerátu dle schopností + prémie procentem ze zisku (18.000 - 28.000 Kč čistého + provize ze zisku), Požadujeme:, - min. SOU/SŠ vzdělání, - schopnost vést menší tým lidí (do 10 lidí), - organizační a komunikační schopnosti, - velkou výhodou praxe v oboru, - samostatné myšlení, manuální zručnost, - pečlivost, zodpovědnost, loajalita, - výhodou znalost anglického jazyka, - řidičský průkaz B, Náplň práce:, - Plánování a organizace výroby, - Zodpovědnost za plnění výrobních termínů na základě IS, - Řízení, vedení a motivace zaměstnanců výroby, - Plánování zakázkové výroby (tvorba krátkodobých i dlouhodobých plánů výroby), - Efektivní využívání výrobních zdrojů a materiálových zásob, - Spolupracuje s ostatními útvary a odděleními společnosti, - Používání moderních metod řízení výroby, První kontakt POUZE telefonicky od 8:00 - 16:00 hod. nebo mailem. Schůzku nutno sjednat telefonicky.. Pracoviště: Slam syndicate s.r.o. - prac. holická, Holická, č.p. 1173, 779 00 Olomouc 9. Informace: Roman Lavrenčík, +420 777 237 421.

2444 - Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech15 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Telefonista/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: tř. Kosmonautů č.p. 1288/1, Olomouc., Náplň práce: telefonická a e-mailová komunikace s klienty, organizování obchodních schůzek., Požadujeme: komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC., Poznámka: možnost profesního růstu, možnost pružné pracovní doby., Žádost a životopis zasílejte POUZE na výše uvedený email, vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Ladislav bradna - prac., tř. Kosmonautů, č.p. 1288, 779 00 Olomouc 9. Informace: Bradna Ladislav, .

2444 - Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech19 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Pracovník/ce call centra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Sladovní č.p. 103/3, Olomouc. Nástup možný ihned nebo dle dohody., Náplň práce:, - Aktivní prodej stávajícím zákazníkům, vyhledávání nových obchodních příležitostí., - Pravidelné vzdělávání o kompletním portfoliu výrobců formou školení zástupců výrobců., - Aktivní spolupráce s produkt manažery a marketingovým oddělením., - Odpovídání na základní technické dotazy a připomínky zákazníků., - Aktivní spolupráce s oddělením technické podpory., , Požadujeme:, - Ukončené SŠ vzdělání zakončené maturitní zkouškou, výhodou zaměření IT nebo obchod., - Pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, flexibilita, soutěživost, loajalita, samostatnost., - Dobré komunikační dovednosti a mít "obchodního ducha"., - Orientace na zákazníka, příjemné vystupování, kvalitní komunikace v českém jazyce., - Výhodou orientace v oblasti IT, spotřební elektroniky a domácích spotřebičů., - Trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - Práci v dynamicky se rozvíjející firmě., - Silné zázemí prosperující ryze české firmy., - Možnost získání cenných zkušeností a praxe z obchodu, servisu, skladového hospodářství., - Dobré platové ohodnocení přesahující průměrnou mzdu., - Kompletní zaškolení na pracovní pozici., - Prostor pro seberealizaci a prosazení vlastních nápadů., - Zaměstnanecké slevy na prodávaný sortiment., Kontakt je možný POUZE e-mailem.. Pracoviště: T.s.bohemia a.s., Sladovní, č.p. 103, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt pouze písemně, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MAKRO: stupňujeme kontroly a s dodavatelem jsme skončili

Železářství NORMA v centru Olomouce končí
2 5

Nevšední železářství Norma v centru Olomouce zavírá. Po půl století

Nově narozená miminka na Olomoucku - 6.- 8. týden 2018

Díky vstřícnosti olomoucké a šternberské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Řezníček trumfem do derby? Mohl by nám pomoct, věří Jílek

Velmi dobrý výkon olomouckých fotbalistů proti Plzni kalilo několik neefektivních řešení útočných akcí.

Kam o víkendu? Na otužilce i ples z osmdesátek

Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT