Turisty v kraji lákají především květinové výstavy, veletrhy a další akce pořádané na olomouckém výstavišti Flora. V loňském roce je navštívilo přes 371 tisíc lidí. Velmi vyhledávaná je také zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Jejími branami v roce 2018 prošlo na 357 tisíc lidí, což je ve srovnání s rokem 2017 nárůst o více než 18 tisíc návštěvníků.

Svatokopecká zoologická zahrada přitom je, pokud se týká návštěvnosti, do značné míry závislá na aktuálním počasí.

„Pokud je extrémní vedro, zamíří lidé k vodě. Když prší nebo je silný mráz, jdou raději trávit volný čas do nákupních center. Návštěvnost nám krátkodobě zvyšují také nové pavilony a další lákadla. Loni spoustu turistů nalákalo otevření Kalahari,“ popsala mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská.

Mezi příznivci olomoucké zoo jsou velmi oblíbené speciální prohlídkové akce. Například halloweenský Večer duchů nebo už tradiční vánoční večerní prohlídky.

„Platí to rovněž o velikonočních svátcích. V roce 2017 si zoo během Velikonoc prohlédlo přes 11 tisíc lidí. Loni ale díky pěknému počasí za stejnou dobu přišlo téměř 21 tisíc návštěvníků. Počasí je s ohledem na návštěvnost zoo ten hlavní faktor,“ poznamenala Iveta Gronská.

Top 10

10 nejnavštěvovanějších míst v Olomouckém kraji 2018Zdroj: DENÍK

Ilustrační foto.
Průměrná mzda v kraji stoupla na 28 989 korun. Máte to?

Hitem jsou Dlouhé Stráně

Mezi další oblíbené turistické cíle v Olomouckém kraji patří také hrad Bouzov, Pevnost poznání v Olomouci, hrad Helfštýn, olomoucká Korunní pevnůstka nebo hrad Šternberk.

„Obrovský zájem zažívají Jeseníky, například unikátní elektrárna Dlouhé Stráně je doslova hitem,“ poznamenal krajský zastupitel pro cestovní ruch Vladimír Lichnovský.

Turisté u nás obvykle stráví tři noci a přijíždějí ze Slovenska, Polska nebo Německa. V porovnání s rokem 2017 se snížil počet turistů z Ruska, loni jich přijelo o 2 600 méně. Postupně roste počet lidí, kteří do kraje jezdí relaxovat do lázní. Zvyšuje se rovněž zájem o kongresovou turistiku.

Ve srovnání s rokem 2012 se zdvojnásobil počet hostů ubytovaných v kempech. V průměrném počtu přenocování je Olomoucký kraj na třetím místě, hned za Karlovarským a Zlínským krajem.

6 milionů na cestovní ruch

Na další rozvoj cestovního ruchu letos hejtmanství vyčlenilo 6 milionů korun. Peníze z krajských dotací si mezi sebou rozdělí třináct žadatelů.

V mikroregionu Konicko díky krajské podpoře vzniknou zastřešená odpočívadla pro pěší i cyklisty. Počítá se také s nabíjecími stanicemi pro elektrokola.

V Dolní Lipové bude vybudováno nové parkoviště pro 140 vozidel, v autokempu Žralok v Plumlově nový vodovod a kanalizace. Velmi oblíbené Rychlebské stezky se letos rozrostou o novou trasu v kanadském stylu.

Lupič Davida Černého na olomouckém Muzeu umění
Olomoucký lupič na římse po roce opět ručkuje a nadává

Nejnavštěvovanější turistické cíle v Olomouckém kraji v roce 2018 

1. Výstaviště Flora – 371 307

2. Zoo Olomouc – 357 221

3. Aquapark Olomouc – 215 063

4. Hrad Bouzov – 111 668

5. Pevnost poznání – 86 841

6. Vlastivědné muzeum Olomouc – 78 880

7. Hrad Helfštýn – 77 378

8. Korunní pevnůstka a muzeum barokní prachárny – 59 670

9. Ruční papírna Velké Losiny – 56 916

10. Hrad Šternberk – 56 712

(Zdroj: Olomoucký kraj)