„V nabídce jsou jablka a vejce ze Svojanova, spousta zeleniny z naší produkce, pak farma Hrubý přijela se svými produkty pěstovanými v ekologickém režimu, mouku si melou sami. Lidé si mohou dát místní pivo a tvarůžky, grilujeme sele, které ještě před týdnem běhalo dole v lesíku,“ vyjmenovával hlavní organizátor Podzimní slavnosti Marek Slováček.

V centru Olomouce už voní punč. Od soboty 5. listopadu i ten z vinotéky v Lafayettově ulici, který dlouhodobě patří mezi nejlepší, 5. listopadu 2022.
V centru Olomouce už voní horký punč. Chutí spousta, cena vyšší

Mladý farmář žije a hospodaří v netradičním prostředí vojenského fortu postaveného v roce 1854 u hlavní silnice směrem na Šternberk. Věnuje se především pěstování zeleniny a květin, chová nosnice, prasata, obce a husy.

„Na farmě každou neděli probíhá prodej ze dvora. Napadlo nás, že bychom pozvali spřátelené farmáře a výrobce a pozvali lidi na podzimně laděnou slavnost spojenou s prodejem naší produkce. Taky nabízíme zážitkovou procházku po farmě, děti si cestou mohou nakrmit zvířátka,“ popisoval šestadvacetiletý farmář.

Vizualizace mostu přes budoucí východní tangentu pod Svatým Kopečkem.
Východní tangenta má posudek EIA, s mostem na Sv. Kopeček. Termín zahájení?

Podzimní slavnost byla první větší farmářskou akci na chválkovické pevnůstce. I díky slunečnému počasí se vydařila a na fort dorazily stovky lidí.

„Na konec listopadu, přesně 27. listopadu, plánujeme zabíjačkovou slavnost. Všechny bychom chtěli pozvat,“ lákal Olomoučany sympatický hospodář na tlačenku, ovar, prdelačku a další vepřové dobroty.

Fort II ve Chválkovicích byl postaven v 19. století jako součást fortového věnce kolem pevnosti Olomouc. Patřil armádě, která se pevnůstku dlouho snažila prodat. Kupce pro památkově chráněný areál našla před sedmi lety. Zájemce zaplatil přes 12 milionů korun. Farmáři jsou v areálu pevnůstky v pronájmu a hospodařit zde způsobem, který je trvale udržitelný i pro budoucí generace.