Olomouc bude sportoviště splácet 12 let.

„Do třiceti dní od podepsání smlouvy zaplatíme 4 miliony 900 tisíc korun, do konce června poté 4 miliony a do konce prosince další 4 miliony,“ vysvětlil první náměstek primátora Martin Major. Poté poputuje z městské kasy každého půl roku 6 milionů.

Zástupci města i Sigmy považují převod stadionu do vlastnictví Olomouce jako nejlepší řešení.

„Jedině město je schopno se o stadion starat a dále ho rozvíjet. Jen tak se toto území nestane předmětem kšeftů nebo licitací,“ řekl Jaromír Gajda, člen dozorčí rady společnosti SK Sigma Olomouc a předseda spolku SK Olomouc Sigma MŽ.

Obě strany se také shodují na tom, že cena 144 milionů 900 tisíc korun je výhodná.

„Nemůžeme si dovolit převést stadion za menší hodnotu, než je účetní cena. Jde o reálný majetek, který musí být oceněný,“ vysvětloval Jaromír Gajda na středeční tiskové konferenci.

Musí přijít investor, zní ze Sigmy

Díky přívalu z městské kasy si Sigma polepší, do budoucna ale potřebuje mecenáše.

„Jsou to finance, které nám vytváří polštář a jistotu na dalších 10 až 12 let,“ řekl na tiskové konferenci místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc Petr Konečný. „

Neplatí, že teď budeme hrát za městské peníze a budeme v klidu. Pokud chceme fotbal dělat na určité úrovni, musí přijít investor,“ dodal.

Andrův stadion patří od středy městu. Zástupci Olomouce a akciové společnosti SK Sigma Olomouc svými podpisy stvrdili obchod za bezmála 145 milionů korun.

Zleva: Advokát Jan Galuszka, člen dozorčí rady společnosti SK Sigma Olomouc a předseda spolku SK Olomouc Sigma MŽ Jaromír Gajda, první náměstek primátora a člen představenstva společnosti SK Sigma Olomouc Martin Major, místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc Petr Konečný, místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc Miroslav Koutek. Foto: Deník/Eva Minárová

Západní tribunu za akcie

Ve středu se podepisovaly hned dvě smlouvy – kupní a směnná. Západní tribunu „Andráku“ totiž Olomouce nekupuje, ale získává směnou za akcie, které ve společnosti SK Sigma Olomouc vlastní. Ty získá další a zároveň jediný akcionář – spolek SK Olomouc Sigma MŽ. Olomouc si ponechává jednu symbolickou akcii.

Jak to dopadlo na zastupitelstvu?

Nákup Androva stadionu řešili olomoučtí zastupitelé poněkolikáté, záměr schválili už v listopadu loňského roku. Ani pondělní zasedání, na kterém mělo zastupitelstvo definitivně rozhodnout, se neobešlo bez dlouhé debaty. Pro nakonec hlasovalo 35 přítomných zastupitelů, 3 byli proti a 3 se zdrželi.

Někteří vyjádřili obavy z financování budoucího provozu a údržby sportoviště. Město si údajně nechalo vypracovat provozní model, podle kterého jej v dalších letech velké investice do stadionu nečekají.

„Jedinou větší investicí vlastníka, tedy města, je pravidelná rekonstrukce trávníků,“ vysvětlil Petr Konečný.

Správu, provoz a údržbu stadionu by měla podle navrženého modelu zajišťovat městská akciová společnost Správa sportovních zařízení Olomouc (SSZO). Na to získá finance od města – jediného akcionáře SSZO. Model teď bude detailněji propracován, k podpisu by mělo dojít 4. června.

„Žádné velké změny v cifrách už nepředpokládáme,“ ujišťoval Petr Konečný. 

Stadiony v ČR

Eden Aréna: Praha, Vršovice (SK Slavia Praha)
Do minulého roku patřil stadion akciové společnosti Eden Arena. Od dubna 2017 je stadion čínské společnosti CEFC, která vlastní i klub SK Slavia Praha. Stadion tak vlastně patří klubu.

Generali Arena/stadion Sparty na Letné: Praha, Letná (AC Sparta Praha)
Fotbalový stadion i pozemky pod stadionem vlastní klub AC Sparta Praha fotbal, a. s.

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích: Ostrava, Vítkovice (Baník Ostrava)
Vlastníkem je akciová společnost Vítkovice Aréna, která patří městu.

Ďolíček: Praha, Vršovice (Bohemians Praha 1905)
Od poloviny ledna 2018 patří stadion městu Praha.