Jedná se o lakušník okrouhlý, kterému se letos na oblíbeném jezeru u Olomouce výjimečně daří.

„Letos se lakušníku zadařilo a dominuje nad jinými druhy vodních rostlin, jako jsou například růžkatce nebo stolístky. Ty samozřejmě kvetou také ale v menší míře a ne tak nápadně," uvedl Jan Vrbický, botanik z oddělení ochrany přírody Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Letošní četnější rozkvět lakušníku lze dle odborníkových slov přisuzovat vývoji počasí.

„Zpočátku bylo sucho. V jezerech je méně vody, takže se rostliny mohly snáze a rychleji dostat až k hladině. Pravděpodobně tak utekl konkurenci. Nejedná se o žádný trend, stává se, že některým rokem se více daří jiným druhům, které jsou naopak v následujících obdobích zase na ústupu," vysvětlil botanik.

Kvetoucí lakušník okrouhlý na Poděbradech

Kvetoucí lakušník okrouhlý na Poděbradech. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Rostliny vodě prospívají

Ačkoli bývají vodní rostliny pro mnohé nepříjemnou součástí plavání na přírodních koupalištích, jejich přítomnost neškodí zdraví. Naopak.

„Obecně jsou vodní rostliny potřebné, protože odebírají rozpuštěné živiny, které jsou nutné pro řasy a sinice, které se jimi živí, a jsou pro člověka nebezpečné," řekl Vrbický.

Letošní výrazný výskyt lakušníku mohou lidé pozorovat i na jiných místech.

„Objevil se i v některých ramenech Moravy, například ve Lhotě nad Moravou. Protože nebylo mnoho srážek, byla tekoucí voda průhledná, nezanášely ji totiž splaveniny, a rostliny tak měly dostatek světla," dodal botanik Vrbický.