„V týdnu tady není skoro nikdo. Tržby, ale i celková návštěvnost Poděbrad klesly o osmdesát procent. O víkendu tak o šedesát,“ popsal Deníku provozovatel populárního podniku Terasa Jiří Holub.

„Okénkový provoz funguje stále. Návštěvníky upozorňujeme, máme to i na cedulích, aby se neshlukovali a odcházeli se zakoupeným nápojem či jídlem mimo prostory Terasy,“ dodal podnikatel.

Baarova ulice: vlevo Horka nad Moravou, vpravo Olomouc
Rozpůlená ulice: vlevo Horka, vpravo Olomouc. Lockdown jim rozdělil i vycházky

Na okruhu rušno

Oproti tomu na nedalekých Hejčínských loukách, již území krajského města, je nyní o víkendech za slunečného počasí hlava na hlavě.

„Děláme okruh směrem k Mlýnskému potoku, kolem pevnůstky a zpět do Řepčína. Zákaz porušovat nebudeme. Na Poděbradech je teď stejně bahno,“ uvedla pětačtyřicetiletá Jana, která se synem vyrazila na vycházku na Hejčínské louky uplynulou sobotu.

Stavba cyklostezky podél řeky Bystřice u Hodolanské ulice v Olomouci. 12. března 2021
Cyklodivočina na Hodolanské skončí. Staví stezku pod mostem

„Byli jsme tu i předchozí víkend, kdy bylo krásně slunečno. To byl ovšem masakr. Bruslaři, běžci, cyklisté, rodiny s dětmi, do toho psi. Manžela vzal bruslař hůlkou po noze, syn zase prudce odbočil a paní na bruslích, aby se nesrazili, vjela do trávy, kde spadla. Dnes je to pohoda,“ hodnotila Olomoučanka.

Noční Olomouc, 12. března 2021
Noční Olomouc, Ostrava a Zlín. Projděte se nasvíceným tichem

Pohyb vláda omezila do 21. března. Mezi okresy je možný jen v rámci výjimek, jimiž jsou cesty do práce či k doktorovi. Ty musejí lidé doložit například vyplněným formulářem s potvrzením důvodu cesty. Uvnitř okresu je možné jet v nezbytně nutném počtu osob na nákup a v rámci jedné domácnosti do vlastního rekreačního objektu.

Vycházky do přírody, sportování či venčení psů jsou povoleny pouze v rámci obce, kde mají lidé trvalý pobyt nebo bydliště a občan při nich podle nařízení vlády nesmí překročit území obce.

Železniční přejezd v Holické ulici v Olomouci, březen 2021
Kdy postaví nadjezd v Holické? Správa železnic sdělila termín

Od 1. března musejí mít lidé respirátory třídy FFP2 nebo chirurgické roušky na všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce.

Ke krizovému opatření omezujícímu pohyb lidí vláda přikročila vzhledem k závažné epidemiologické situaci způsobené hlavně šířením britské a výskytem jihoafrické mutace koronaviru.