Příjemně „letně“ bude podle předpovědi i ve čtvrtek, kdy mají maxima vystoupat opět až ke čtyřiadvacítce.  Pak se ovšem vrátí zima. O velikonočním víkendu odpolední teploty výrazně nepřekročí 10 stupňů Celsia.

„Vyrazila jsem se jen projet na kole, ale když jsem viděla, jak se lidi opalují a někteří jdou dokonce i do vody, svlékla jsem kalhoty a tričko a lehla si na chvíli. Je nádherně. Už jsem to sluníčko a trochu té pohody potřebovala jako sůl! Ještěže jsem si vzala černé spodní prádlo a vypadám, že jsem v plavkách,“ smála se zhruba padesátnice, která relaxovala na menší „pláži“ za mostem spojujícím štěrkopísková jezera.

V okolí Terasy bylo plno a před okénkem bistra se tvořila dlouhá fronta žíznivých zákazníků. Rozestupy dodržovali většinou všichni, s pokrývkou dýchacích cest to bylo horší. Ze stále platného pití alkoholu na veřejnosti si někteří taky hlavu příliš nelámali.

„Jsme v přírodě. Rozestup se tady dodržuje. Koupím dvě piva a jdu hned pryč, zpátky za ženou na deku,“ vysvětlil mladý muž, který se řadil na konec fronty.

Rekordní teplo

Příchod teplého jarního počasí si odpolední rekreanti užívali plnými doušky. Teplota v Olomouci na stanici v Holici dosáhla 23,7 stupně Celsia.

„Je to rekord nejen pro datum 31. března, ale celý měsíc březen,“ sdělila Deníku Marie Glofáková z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Doposud nejvyšší teplotu v Olomouci-Holici naměřil ČHMÚ dne 31. března v roce 1968, a to 23,2 stupně. Tato teplota byla do dneška zároveň nejvyšší pro celý měsíc březen.

Rekordem pro Olomoucký kraj se za dnešek může pochlubit Přerov, kde maximum odpoledne dosáhlo 23,9. O desetinu méně ukázala stanice v Dubicku na Šumpersku. I na těchto místech se jedná o nový březnový rekord.

Ochladí se o deset stupňů

Ve čtvrtek bude dále proudit nad územím Česka velmi teplý vzduch od jihozápadu a odpolední maxima na Hané dosáhnou 21 až 24 stupňů Celsia.

„Bude polojasno až skoro jasno, přechodně i oblačno,“ avizovala meteoroložka.

V noci na pátek ale přijde od severu studená fronta a příjemnému poležení u vody bude na čas konec. Přes den bude maximálně 9 až 13 stupňů a bude většinou polojasno, v závěru dne začne přibývat oblačnosti.

Sobota bude ještě o něco chladnější a objeví se přeháňky, na horách místy sněhové. „Nejnižší noční teploty budou plus tři až minus jeden stupeň, nejvyšší denní šest až deset,“ informovala Marie Glofáková.

V neděli by mělo být jasno až polojasno, přechodně oblačno. „Nejnižší noční teploty nula až minus čtyři, nejvyšší denní sedm až jedenáct,“ sdělila meteoroložka.