V pondělí se na Poděbradech letos poprvé objeví i hygienici, aby odebrali vzorky vody a zkontrolovali její kvalitu. Na začátek sezony finišují provozovatelé restaurace Terasa, kteří nabízejí několik novinek, například miniopravnu kol.

„Už jsme si zaplavali, předminulý víkend. Na hladině byl pyl, ale jinak příjemné osvěžení. Fungoval letní bar, prostě vynikající relaxace a jen deset minut na kole z Nové Ulice, kde bydlíme,“ popisovala Jana Ptáčková.

Přírodní koupaliště mezi Olomoucí a Horkou nad Moravou bylo v posledních letech bez zdravotního rizika pro rekreanty, na rozdíl od Plumlova.

„V pondělí provedeme první odběry – 14 dní před začátkem koupací sezony,“ informovala Eva Čehovská, ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. Výsledky z laboratoře budou k dispozici ve čtvrtek.

„Dosud to bylo na Poděbradech bez problému. Uvidíme,“ dodala.

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala ve středu 11. dubna na několika místech Česka včetně Olomouce. Na olomoucké radnici probíhal zásah celý den, ještě večer po setmění se za rozsvícenými světly něco dělo.
Policie na radnici a Povodí: Jsme v počáteční fázi, mlčí státní zastupitelství

Co hygienici sledují?

Na Poděbradech posuzují hygienici celý soubor údajů mikrobiologických ukazatelů jakosti stojaté vody využívané k rekreaci.

Především se zajímají o sinice, které mohou být při masivnějším rozmnožení lidskému zdraví nebezpečné, zejména v případě citlivějších jedinců. Prověřují také případné fekální znečištění, měří teplotu vody a její průzračnost.

Na vyhledávaném místě příměstské rekreace jsou na sezonu v podstatě připraveni i provozovatelé restaurace Terasa, která o víkendu otevře půjčovnu lodiček a venkovní bar.

Pro letošek připravili novinku, kterou ocení cyklisté.

„Jde o opravovací stanici na kola, kterou už první cyklisté vyzkoušeli. Je to stojan, na který si cyklista zavěsí kolo za sedadlo a najde na něm všechny možné klíče a nářadí, včetně povolovače řetězu a pumpičky,“ popisoval provozovatel Jiří Holub novinku, kterou pořídil s podporou sponzora.

Na druhé terase, kterou otevřeli vloni, v těchto dnech dokončují druhý vstup přímo z kamenné restaurace.

Ve Slatinkách na Prostějovsku vlivem eroze zde spadla základní cena ze 14,55 korun za metr čtvereční na 12,99, tedy o 10 procent. Na snímku velký půdní blok na východním svahu Velkého Kosíře.
Ztrácíme kvalitní půdu, voda smývá miliony
Pálení čarodějnic u Terasy na olomouckých Poděbradech
Olomoucké Poděbrady ožily. Pálení čarodějnic a hezké počasí lákalo