Území, na které se nesmí, jsou pískovny, zdroje pitné vody nebo chráněné přírodní rezervace. Lidé přesto daná pravidla porušují.

„Koupání je zakázané, ale někteří jsou tak neomalení a drzí, že i přes zákazy neustále navštěvují naši pískovnu,“ řekl Libor Vítek, odpovědný vedoucí provozu v Krčmani.

Podobné zkušenosti mají s nevítanými plavci i ve Štěpánově.

„Do pískovny je zakázáno chodit a koupat se. Pořád se tady těží, ale lidé to neustále porušují. Proto máme najatou hlídací službu,“ uvedl Jiří Juránek, vedoucí štěpánovské pískovny.

Výkleky: plavce tu nechceme

O hosty nestojí ani v zatopeném lomu Výkleky, který je mezi Tršicemi a Velkým Újezdem. Koupání je tam na vlastní nebezpečí.

„Nemáme zájem, aby sem lidé jezdili. Dělají tady jen nepořádek a hluk,“ sdělil starosta Výkleků Roman Zapletal.

Pokud někdo do zakázaného území vstoupí a vleze do vody, může dostat finanční pokutu. Ve Štěpánově nebo u Chomoutovských jezer nezvané osoby dokonce hlídají.

„Je to přírodní rezervace, a tak průběžně kontrolujeme dodržování ochranného režimu. Porušení řešíme individuálně podle závažnosti,“ vysvětlil Ondřej Dočkal z Litovelského Pomoraví.

Tovačovská jezera: pět tisíc pokuta

Peněžitý trest čeká i na toho, koho policie najde u čtyř Tovačovských jezer. Vstup je k nim úplně zakázaný.

„Provinilec dostane okamžitě pokutu až pět tisíc korun,“ řekl starosta Tovačova Leon Bouchal.

Tovačovští se už delší dobu snaží o to, aby se na jezerech, kterým místní neřeknou jinak než Dombas, koupání povolilo.

„Řešíme takzvané řízené koupání. To znamená, aby byl bójkami ohraničený prostor, kde by lidé mohli do vody vstoupit. Ale zatím nevím, kdy to bude,“ doplnil Bouchal.

Nová Ves: s oblibou bez plavek

Milovníci vody si tak na Olomoucku musí vystačit s pískovnou Náklo, zatopeným lomem v Nové Vsi a vodní plochu Poděbrady.

„Na Nové Vsi je docela čistá voda a neplatí tam žádná omezení. Dobrý je pozvolný vstup do vody ze strany od vesnice, přístup k vodě od lesa je komplikovanější, a proto tam lidé chodí i úplně bez plavek,“ uvedl Viktor Kohout z Turistického informačního centra v Litovli.

V bývalé pískovně Náklo je koupání na vlastní nebezpečí, protože se v ní pořád těží. To má však podle správce místní pláže výhodu.

„Voda se díky těžbě neustále filtruje a zůstává čistá,“ sdělil Martin Orban, který na Nákle provozuje občerstvení, stará se o pořádek a letos nechal vybudovat i nové sociální zařízení.

Poděbrady: Budou sociálky na terase?

Právě toalety a sprchu chtěl do začátku letošní sezony vyřešit i provozovatel pláže na jezeře Poděbrady.

„Dva roky se táhne odkoupení terasy, kde jsem chtěl návštěvníkům poskytnout dobré sociální zázemí. Nevím, kde se teď dokumenty zasekly,“ řekl Vlastimil Sedláček, který má v nájmu poděbradskou pláž.

Vstup je na všechna tři přírodní koupaliště zdarma. Jestliže se na Náklo a Poděbrady vydají návštěvníci autem, musí počítat s tím, že zaplatí parkovné. Za celý den na Poděbradech čtyřicet korun, na Nákle vybírají po šedesáti.

Lucie Herberová