Někteří už raději přestali pást dobytek u frekventovaných silnic, aby se kvůli vandalství případně nestali viníkem tragédie.

Ta se stala v noci na sobotu na železnici v Moravském Berouně-Ondrášově. Srážka mladých býků s osobním vlakem se naštěstí podepsala „pouze" na telatech.

SOUVISEJÍCÍ: Vlak narazil na Olomoucku do stáda krav. 17 jich zabil, trať hodiny stála

„Telata byla v kolejišti, prošla přímo pod vlakem. Viděl jsem uříznuté části končetin a vnitřní orgány. Nebyl to vůbec příjemný pohled," vzpomněl na pátek po desáté večer Rostislav Hrdlička, strážník z Moravského Berouna.

„Spoušť byla naštěstí z dohledu cestujících. Byla tma a vlak zastavil zhruba 100 metrů od místa srážky, navíc za zatáčkou," popisoval neštěstí.

Nebylo to poprvé, co vyjížděl směrem k tamní železnici kvůli hovězímu dobytku.

„Asi před měsícem volali lidé z Ondrášova, že ke kolejišti míří dobytek. Odehnali jsme je. Krávy byly jiného farmáře, než mrtvá zvířata z pátku," uvedl strážník.

Nehodu, která na trati na pět hodin ochromila provoz a při níž zahynulo sedmnáct zvířat, vyšetřuje policie.

Cestujícím jedoucím v osobním vlaku se nic nestalo. Museli si však počkat na náhradní soupravu, kterou po nehodě vypravily České dráhy. Škodu na vlaku předběžně spočítaly na sto tisíc korun.

Lidé vs. ohradníky

Jak se dobytek v pátek večer dostal do kolejiště na hlavní železniční tepně mezi Olomoucí a Opavou, zatím není úplně jasné.

Podle zkušených farmářů ale nemusí jít jednoznačně o chybu nebo nedbalost chovatele. Ohradníky pravidelně kontrolují, ale divoce žijící zvěř a lidé, je neustále poškozují.

„Ohrady, kde paseme dobytek, objíždíme dvakrát denně, někdy i častěji," popisovala Aneta Dobešová, majitelka farmy v Těšíkově.

Na rozlehlých pastvinách chovají bezmála tři stovky kusů hovězího dobytka.

„Dnes ráno byly dráty poškozeny na čtyřech místech, a to jsme je prověřovali v neděli odpoledne," zlobila se farmářka.

Bojí se drátu, tak do toho praští

Ohradník, do kterého teče elektrický proud, poškozuje černá a srnčí zvěř, ale v poslední době nejčastěji houbaři.

„Bojí se drátu, tak do toho něčím praští, nebo vytáhnou sloupek. Tím pádem má dobytek otevřenou cestu. O prázdninách dělali problémy i čtyřkolkáři, teď hlavně houbaři," vysvětlovala.

Farmáři nesou za dobytek na pastvě zodpovědnost, i za škody, které nadělá, když z ohrazené louky uteče.

„Máme kvůli tomu vysokou pojistku. Přesto jsme raději na některých místech pást přestali, například u Horní Loděnice u silnice I.třídy. Nechceme ani po myslet na to, co by se stalo, pokud by došlo k přetržení ohradníku a dobytek tam vběhl před auta," uzavřela farmářka.

Chovatele z Dětřichova nad Bystřicí, kterému mladí býčci utekli, se v pondělí nepodařilo oslovit. Podle všeho je v zahraničí.

Nejčastější je srážka s prasetem

Případ vyšetřuje policie, která zjišťuje, jak se dobytek dostal na koleje a jak měl farmáři zvířata zabezpečena.

Podle Drážní inspekce nejsou srážky vlaků se zvířaty výjimkou a mohou se opakovat. Střet se stádem hovězího dobytka je však ojedinělý.

„Ročně zaznamenáme řadu případů, kdy se vlak srazí se zvířetem. Nejčastěji se však jedná o srážku s divokým prasetem nebo jinou lesní zvěří. Avšak ani srážky s domácími zvířaty nejsou ojedinělé a Drážní inspekce jich ročně zaznamená do dvaceti případů," informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Podobná nehoda se stala před čtyřmi roky na sousedním Bruntálsku, kde z farmy uteklo sedm telat a u Města Albrechtic zvířata vběhla pod vlak. Dvě nepřežila.