V Litovli se totiž otevírala nová turistická sezona, a zároveň s ní i řada památek ve městě, které byly v tento den návštěvníkům přístupné zdarma. Litovelská radnice navíc na letošní rok chystá i řadu novinek.

Na náměstí Přemysla Otakara se v sobotu dopoledne vydal i Petr Marek. Do stánku Informačního centra si přišel pro celodenní program.

"Chystáme se do muzea. Jsme sice místní, ale chodíme tam málo, takže se tam půjdeme podívat a taky loďkou po Nečízu se asi projedeme. Je to fajn akce,“ zhodnotil zahájení turistické sezony muž.

To Pavel Martínek přijel do Litovle z Olomouce a na kole. Jel si pro turistickou magnetku z edice Sestavte si svůj svět, o akci ale nic netušil. „Nic jsme nevěděli, ale využijeme toho a zúčasníme se. Litovel znám,“ řekl muž. „Cesta sem byla příjemná, jeli jsme Pomoravím a cyklistů bylo málo,“ pousmál se cestovatel.

To Olomoučanky Jana a Věra do Litovle jezdí pravidelně, město mají rády.

„Je to příjemné, malé městečko. Památek je tady dost, od kaple sv. Jiří, přes knihovnu, náměstí a vůbec. Dnes je hezky, takže není kam spěchat,“ shodly se seniorky.

Litovel pořádá zahájení turistické sezony už šestým rokem. Cílem je ukázat lidem, jaké možnosti město nabízí. Na zahájení se ale předvedly i místní taneční skupiny.

„Chceme ukázat, co všechno v Litovli máme. V tento den jsou všechny památky zcela zdarma. Takže se lidé mohou bezplatně projet na loďkách, navštívit Muzeum harmonik, podívat se do některých radničních prostor nebo třeba v kapli sv. Jiří ochutnat mešní víno,“ popsal část nabídky v sobotu dopoledne litovelský místostarosta Viktor Kohout.

Nová naučná stezka městem

Novinou pro letošní rok by pak mělo být otevření naučné stezky, která návštěvníky provede městem a ukáže jim zajímavosti a důležité památky.

„Měli jsme tady asi tři různé naučné stezky, které jsme spojili do jedné. Všechny cedule, které jsou už vybledlé a rezavé, se budou letos vyměňovat. Lidé se tak dozví základní informace o morovém sloupu nebo třeba radnici, projdou se ale i parky nebo okolo kostelů. U každého objektu bude informativní tabule i s mapkou,“ prozradil Viktor Kohout.

Kromě toho město chystá i rozšířit informace o několika osobnostech, po kterých jsou pojmenované litovelské ulice.

„Lidé bydlí třeba na sídlišti Karla Sedláka a někteří neví kdo to byl. Proto jsme se rozhodli, na tyto ulice umístit ceduli ve stylu značení ulic, kde bude popsáno o jakou osobnost jde. Máme k tomu brožury a jde o šest největších osobností města,“ doplnil místostarosta.