U místního Muzea historických kočárů Mylord předvedlo v dobových kostýmech scénku kočovné divadlo EQUIPÁŽ. Diváci, převážně lidé z Čech pod Kosířem, viděli názorně, že není radno podceňovat ozbrojené ženy, a že provedení loupežného přepadení není jen tak. Po té už se vydal kočár a divadelníky a ředitelem muzea Václavem Obrem na cestu po okolních vesnicích.

„Lodím se přeje dobrý vítr do plachet, ale nevím, co se na začátku cesty přeje kočárům," řekl starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel posádce, ke které se nakonec sám přidal.

Na divadelní vystoupení a následnou jízdu čtyřspřeží doprovázaného trojicí hulánů se přišla podívat také Jana Chmelařová.

„Chtěla jsem se podívat, jak to bude vypadat," říká obyvatelka Čech pod Kosířem. Zároveň dodává, že pro ni kulturní akce v obci nejsou ničím cizím.

„Já chodím skoro na všechny a těším se třeba na čarodějnice," usmívá se Jana Chmelařová.

V Čechách pod Kosířem se skutečně dá mluvit o turistické sezóně. Obec s asi tisícovkou obyvatel navštěvuje ročně houfy turistů. Jen expozice muzeí v obci, hasičskou a kočárů, během sezóny zhlédne kolem deseti tisíc návštěvníků. Jak však připomněl starosta Milan Kiebel, s turistickým ruchem jsou spojené také problémy.

„Od turistické sezóny, kterou dneska pan Obr zahájil, si slibujeme další příliv turistů. Dokud však nebude nové parkoviště, tak nám turistický ruch bude přinášet i problémy. Zažádali jsme ale o dotaci a věřím, že tahle sezóna bude jedna z posledních bez odstavného parkoviště," naráží starosta na problémy s parkováním zvláště během probíhajících akcí jako jsou například Josefkol nebo Dětský den.