„Náměstí opravdu nebylo nic pěkného, vyhovujícího ani moderního. Byla to slátanina z toho, jak se postupně spravovalo a dostavovalo. Teď záleží na tom, jaký bude výsledný efekt. Myšlenka, udělat pěkné náměstí, které bude sloužit hlavně k odpočinku a které bude působit příjemným dojmem, je určitě dobrá," řekla místní obyvatelka Andrea Řezníčková.

Zároveň doplnila, že reakce místních se na přestavbu různí, většina z nich se pak obává, aby nepadly k zemi vzrostlé kaštany. Dva stromy už stavbě musely ustoupit.

„Měli jsme strach, aby nevykáceli staré kaštany, které jsou podél cesty. Nevíme jak to bude dál, to je jediné, co nás tady všechny trápí. Jsou to pěkné stromy a dávají ráz celému náměstí. Jsem v očekávání a pokud to bude něco hezkého, tak se těším, že se dočkáme něčeho příjemného," doplnila žena.

Podle starosty se víc stromů kácet nebude, naopak se bude vysazovat zeleň nová.

„Skácely se dva kaštany, které bránily ve vjezdu do náměstí. Zbývající by měly být zachovány, je to asi deset stromů. Budou se ale vysazovat i nové," reagoval starosta Zdeněk Foltýn.

S pracemi na novém centru obce se začalo koncem září a vše by mělo být hotovo příští rok v květnu.

„Klasické náměstí to nebylo, protínaly jej tři cesty. Dnešní podoba je taková, že je všechno vybagrované, dělají se inženýrské sítě, tak aby se mohly udělat povrchové úpravy. Aby bylo příští rok vše hotové," popsal práce starosta.

Náměstí se po novu rozdělí na dvě části.

„Jedna bude klidová, ta bude před obecním úřadem a ta druhá bude před hotelem a před poštou, bude obslužná. Bude tam parkování asi pro dvacet aut, zásobování a tak dále. Bude to klasické náměstí s jedním vjezdem a výjezdem. Klidová zóna bude oddělená schodištěm a restaurovaným křížem," pokračoval.

„Chtěli jsme abychom měli zajímavější centrum, jak pro turisty, tak i pro naše občany. Vytvoří se tam klidová, odpočinková zóna se spoustou laviček," doplnil starosta.

Kromě centra se obnovy dočká i příjezdová cesta na hrad včetně osvětlení. Celkové náklady se pak vyšplhaly zhruba na dvacet devět milionů korun, z toho osmdesát pět procent obec získala jako dotaci z Regionálního operačního programu.