Za pátek bylo v Olomouckém kraji potvrzeno 425 případů koronaviru. Aktuálně se s nákazou Covid-19 potýká 6 036 lidí.

„Vývoj v Olomouckém kraji v posledních dnech kopíruje stav minulého týdne. Celkové hodnoty jsou v mezitýdenním srovnání o 15 procent nižší,“ hodnotili v pátek epidemiologové situaci v Olomouckém kraji.

Celkový denní průměr z posledního období je 407 případů. Podíl seniorní skupiny podle epidemiologů mírně poklesl, a to o dvě procenta na 17 procent, což odpovídá průměru 69 případům denně.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Naočkováno 10354 dávek, Olomoucký kraj je s vakcinací mezi nejlepšími

Počty hospitalizací se v kraji za posledních 7 dní pohybovaly v širokém rozmezí od 360 do 470 případů. V pátek bylo hospitalizováno 364 pacientů, z toho u 89 pacientů je vyžadována hospitalizace na lůžkách intenzivní péče.

„Ve srovnání s minulým týdnem došlo k výraznějšímu poklesu celkových hospitalizací, ale bohužel narostl počet pacientů na JIP, což se projevuje i v kapacitách intenzivních lůžek, které jsou aktuálně volné v Olomouckém kraji z 15 procent,“ uvedli epidemiologové.

Ve Fakultní nemocnici Olomouce se v tomto týdnu pohybovaly počty hospitalizovaných s Covid-19 kolem 110 osob, z toho téměř 50 pacientů vyžadovalo intenzivní péči.

Nejvíce nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel eviduje za posledních 7 dní Šumpersko, a to 478. Následují Olomoucko s 445 případy a Přerovsko s 442 osobami s potvrzenou nákazou. Na Prostějovsku je to 336. Nejklidnější je v posledních dnech situace v okrese Jeseník – 263 případů v přepočtu na 100 obyvatel za posledních 7 dní.

Fakultní nemocnice Olomouc otevřela nové očkovací centrum pro Covid-19, 21. ledna 2021
V Olomouci otevřeli nové očkovací centrum, podívejte se dovnitř

„Epidemie v České republice nepostupuje podle nejrizikovějších scénářů, aktuální hodnota reprodukčního čísla je 0,83. Vedle výpočtů rizikového indexu PES nicméně sledujeme především zatížení zdravotního systému, které je stále vysoké a zpomalení epidemie se na něm projeví až s určitou prodlevou. Žádoucího snížení počtu hospitalizací lze dosáhnout nejdříve v horizontu dvou až tří 3 týdnů,“ hodnotil celkovou situaci Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Komunitní šíření je v celé republice stále velmi silné a situaci podle odborníků komplikuje i přítomnost britské mutace koronaviru, která se šíří až o 40 procent rychleji. Podle pátečního krizového štábu zatím laboratoře v Olomouci tuto mutaci nezachytily. Podle expertů se to však dá očekávat.