Nejvíce virózy skolily malé děti, které plní čekárny pediatrů. Podle meteorologů se však počasí v nejbližších dnech výrazně nezlepší.

„Už týden mám kašel a smrkám. Navíc v sobotu nás chytla bouřka na Kosíři a pěkně jsme promokli, tak nevím, jestli nakonec nelehnu. Od neděle je mi totiž hůř a hůř. K doktorovi jsem zatím nešel, nemohu si neschopenku dovolit a dovolenou šetřím, až bude konečně hezky,“ posteskl si pětačtyřicetiletý Michal Vysoudil.

Epidemiologové v minulém týdnu evidovali na Olomoucku v přepočtu přes tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel, což ovšem není na konec května ničím výjimečným. O epidemii hovoří ve chvíli, kdy nemocnoct přesáhne dva tisíce případů.

Vloni bylo ve stejnou dobu bylo na Olomoucku v přepočtu přes sedm set chorých.

„Nemocnost je v těchto dnech vyšší. Odráží aktuální meteorologické podmínky. Lidé jdou ráno v tričku, přestože je chladněji, dopoledne zmoknou a prochladnou. Pak kašlou a mají rýmu,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Nejvíce trápí záněty horních dýchacích cest nejmenší děti a mladší školáky.

„Nejčastěji je to rýma, kašel i angíny. Na konec května je nemocných opravdu více,“ popisovala olomoucká dětská lékařka Blanka Slugerová.

„Ráno volalo deset maminek a omlouvaly děti, že jsou nemocné. Na počet dětí, které máme, to však není nijak velké číslo. Když je epidemie, je toho podstatně více,“ komentovala nemocnost Jana Vitásková z hodolanské mateřské školy.

Deštivé počasí si naopak pochvalují nemocní, kteří trpí alergiemi.

„Jindy od dubna beru prášky, ale teď jsem v pohodě. Takové počasí mi vyhovuje,“ reagoval Martin Kolář z Olomouce.

Počasí se hned tak nezlepší

Podle meteorologů budou přeháňky na střední Moravě i v dalších dnech. Má také foukat vítr v nárazech patnáct metrů za sekundu.

„Na Olomoucku se dají čekat přeháňky. Budou i ve středu, zpočátku jen ojediněle. Mohou se ovšem vyskytnout i bouřky,“ uvedla meteoroložka Eva Auxtková z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Navíc teploty ve středu ráno podle předpovědi spadnou na pět až devět stupňů Celsia.

„Během dne vystoupají na patnáct až devatenáct a ve čtvrtek ke dvaceti,“ doplnila.