Bělkovice-Lašťany

Například v Bělkovicích- Lašťanech už vědí, že na rozdíl od loňského července přišli letos o tři sta tisíc na tržbách.

„Loni jsme utržili čtyři sta tisíc, letos je to sto patnáct tisíc,“ vysvětlil David Berka, starosta jmenované obce na Olomoucku, která provozuje zdejší koupaliště.

Podle jeho slov už padaly i názory, že by pro letošní rok areál zavřeli úplně.

„Dětský bazén máme už vypuštěný. Snažíme se hledat úspory v nákladech na údržbu. Zatímco loňský a předloňský rok byl rekordní, letos je to hodně špatné. Zatím vyčkáváme, jak se vydaří srpen. Loni bylo příznivé počasí v červenci, srpen byl nic moc,“ zavzpomínal Berka.

V obci zpřístupnili zadarmo hřiště přilehající ke koupališti, aby si místní děti a mládež mohly užít alespoň nějaké prázdninové zábavy. Přesný výsledek a zhodnocení bude starosta dělat až po skončení sezony.

Uničov

Ačkoli měli letos v červnu a v červenci v Uničově otevřený bazén pouze o dva dny méně než loni, vykoupat se přišlo o zhruba pět tisíc lidí méně. „Počet návštěvníků poklesl z 10 995 na pouhých 5040. S poklesem počtu návštěvníků jde samozřejmě ruku v ruce pokles tržeb, které jsou oproti loňsku nižší o téměř 400 tisíc korun,“ uvedl Ladislav Fischer, správce areálu Technických služeb Uničov.

Nejsilnějším dnem zde byl 7. červenec, kdy přišlo 948 návštěvníků. Loni byl nejsilnějším dnem 11. červenec, zaplavalo si zde téměř šestnáct set lidí.

„Nepočítáme, že bychom ukončili sezonu předčasně,“ dodal Fischer.

Majetín

V umoudření počasí doufají také v Majetíně, obci ležící jižně od Olomouce. Ačkoli rozšířili nabídku služeb v areálu, počasí slunění ani koupání příliš nepřálo.

„Bylo pouze pár dní tepla, takže dosavadní návštěvnost není valná. Nemáme přesná čísla, ale v den provozu se náklady na údržbu pohybují kolem pěti tisíc. I když je zavřeno, část údržby musí fungovat i tak. Náklady jsou sice menší, ale už teď můžeme říct, že tržby budou pravděpodobně letos mizivé,“ uvedla Miroslava Zavadilová, starostka Majetína, kde mají také sportovní zázemí v podobě hřišť na plážový i klasický volejbal, badminton, nohejbal a plac na petanque. Přístup na ně je však zpoplatněný.

Olomouc

Ztráty na tržbách hlásí i olomoucký venkovní plavecký areál, jehož vnitřní bazén je navíc kvůli částečné rekonstrukci stadionu uzavřen.

„Počasí v letošní sezoně silně ovlivnilo návštěvnost plaveckého bazénu, který provozujeme. Ztráty na tržbách se mohou pohybovat až v řádech desítek procent. Sezona ale ještě zdaleka nekončí a přesné hospodaření budeme znát až na jejím konci,“ zavřel Milan Wagner, mluvčí společnosti Olterm TD Olomouc.