Rovinky svádí řidiče k rychlé jízdě a riskantnímu předjíždění. Ředitelství silnic a dálnic ČR nyní chystá na rizikové místo u Bělkovic-Lašťan instalovat meteostanici, díky níž budou mít motoristé a cestáři přehled o tom, jaké na daném úseku panuje počasí.

Ředitelství silnic a dálnic ČR připravuje stavbu celkem pěti nových meteostanic v nepokrytých a zároveň rizikových oblastech Olomouckého kraje. Jednou z nich je úsek silnice I/46 mezi Olomoucí a Šternberkem, kde bude meteostanice instalována na katastru obce Bělkovice-Lašťany, poblíž čerpací stanice AXA OIL.

„Měřící stanoviště bude vybaveno přehledovými kamerami a senzory - vozovkové senzory, senzory teploty a vlhkosti, srážkoměry, dohledoměry, senzory směru a rychlosti větru,“ informoval mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.

Účelem projektu je podle ŘSD zajištění kvalitnějšího monitorování povětrnostních podmínek a stavu vozovek.

„Data získaná z meteostanic poputují na centrální dispečink, kde budou vyhodnocena z pohledu školené údržby komunikací,“ vysvětlil mluvčí Mazal.

Krajský koordinátor BESIP Miroslava Charouze záměr ŘSD ocenil. Úsek mezi čerpacími stanicemi, kde navíc kolem cesty rostou stromy a pod komunikací protéká potok, je podle něj problematický vzhledem k riziku námrazy.

„Dále se v toto úseku na I/46 vytvářejí sněhové jazyky. Ve směru na Olomouc za druhou čerpací stanicí hodně řidičů odbočuje vlevo nebo naopak z Bělkovic vyjíždí, takže se zde často brzdí na poslední chvíli. Je to rizikové místo, které je potřeba i z hlediska zimní údržby velice pečlivě sledovat,“ reagoval.

ŘSD připravuje nové meteostanice v horských oblastech a na dalších místech Olomouckého kraje. Konkrétně na I/11 na výjezdu z Rudoltic směr Sobotín, na silnici I/35 u výjezdu z obce Milotice směrem na Valašské Meziříčí, na silnici I/44 v Písečné, lokalita Studený Zejf, autobusová zastávka u lávky a na silnici I/60 Lipová-lázně, kde bude nová meteostanice instalovaná Na Pomezí, u vápenky Omya.

Součástí veřejné zakázky za předpokládaných 14 milionů Kč bez DPH je podle Mazala také výstavba či instalace čtyř proměnných dopravních značek v rámci už fungujících meteostanic.

Značky se objeví na I/35 v Borušově poblíž křižovatky silnic I/35 a III/36820, dále v Podolí na I/35, a to u zastávky autobusu rozcestí Křemačov, na I/44 na výjezdu z Domašova a na silnici I/44 v Koutech nad Desnou.

„Proměnné dopravní značky doplní stávající meteostanice, na základě vyhodnocených informací pak mohou signalizovat řidičům aktuální stav vozovky či případná varování,“ sdělil regionální mluvčí ŘSD.