„První polovinu letošní sezony vnímám stejně dobrou jako tu loňskou. Máme výkyvy, kdy jsme třeba v květnu měli o sto procent větší návštěvnost a v červnu zase naopak klesla. Teď bych řekla, že je návštěvnost výborná,“ uvedla kastelánka šternberského hradu Helena Gottwaldová.

Zájem tady dokonce vzrostl i o svatební obřady. „Do konce sezony máme nahlášených sedmdesát svateb, což je oproti loňsku nárůst. Navíc sedmdesát procent zájemců o svatbu na hradě, jsou lidé od jinud než ze Šternberka,“ uvedla Gottwaldová.

S počtem příchozích jsou spokojeni také na zámku v Náměšti na Hané. „Návštěvnost je mírně vyšší než loni a myslím si, že na to vliv počasí má. Když jsou velká tepla, tak lidé na památky moc nechodí, když je proměnlivěji, pod mrakem, tak je to pro výlety a cestování asi příjemnější,“ uvedla zámecká kastelánka Eva Kašparová.

Podle Marcely Kleckerové, vedoucí správy hradu Helfštýn, byla loňská sezona výjimečná. Letos sem zatím přišlo návštěvníků méně, ale i přesto je prý sezona nadprůměrná.

„Loni byla výjimečně vysoká návštěvnost, kdy jsme za první pololetí měli šestačtyřicet tisíc návštěvníků. Teď jich za stejné období máme devětatřicet tisíc. Ale když srovnáme předchozí roky 2005 nebo 2006, tak současný počet lidí, kteří k nám přišli, je nadprůměrný,“ vypočítala Kleckerová.

„Přáli bychom si, aby bylo hezké počasí, protože jsme na tom jako plovárny. Lidé k nám chodí, když je hezky. Pro hrady a zámky, které mají interiéry a expozice pod střechou, je výborné špatné počasí, lidé se tam jdou schovat. Protože je náš hrad hodně otevřený, tak potřebujeme pěkné počasí a když je opravdu velké teplo, tak tady máme plno. Pro návštěvníky máme zázemí, takže tady mohou trávit i několik hodin,“ doplnila.

Pokles návštěvnosti naopak hlásí hrad Bouzov. „Oproti loňskému roku to zatím vypadá na pokles návštěvnosti o deset až patnáct procent. Je to tak už počátky sezony a důvodem není ani tak počasí, které je pro nás celkem výhodné, ale myslím si, že za to může cena pohonných hmot a vyšší životní náklady. Lidé začali šetřit. Řekla bych, že se propad však nebude zvětšovat. Sezona začíná vrcholit, takže se ještě něco vyrovná,“ uvedla kastelánka Zuzana Marková.

Související článek:
Počasí krátí tržby koupalištím, některá zavřela