Přestože utrpěla devastující poranění, má velkou šanci naplno se vrátit zpět ke své profesi.

Díky specialistům z Oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc, jimž se podařil ojedinělý operační výkon, při kterém provedli akutní přenos prstu z nohy na postižené místo.

Operovaná ruka je nejen funkční, ale do přeneseného prstu z dolní končetiny by se mohl brzy vrátit cit.

„Z ničeho nic se objevil cizí pitbull a zaútočil na našeho psa. Jeho majitel nebyl nikde v dohledu. Nezaváhala jsem ani na vteřinu, vrhla jsem se Ronymu na pomoc, začala křičet a snažila jsem se pitbulla odtáhnout pryč. V tom se otočil a vystartoval mi po pravé ruce. Slyšela jsem křupnutí a ucítila strašnou bolest. V tu chvíli jsem věděla, že mám prst pryč,“ popisovala statečná psí chovatelka.

Pahýl byl jednodušší. Vybrala si složitější variantu

Přivolaná sanitka zdravotnické záchranné služby dopravila zraněnou ženu na urgentní příjem FN Olomouc, kde se hned dostala do péče plastických chirurgů.

Ti dali pacientce vybrat ze dvou možností.

„Kdybych se smířila s pahýlem prstu, ze kterého mi zůstal základní článek, kloub a kousek středního článku, do týdne bych mohla být zpátky v práci. Druhou možností byl akutní přenos prstu z nohy na ruku, přičemž dopředu není nikdy jisté, jestli se přišitý prst správně uchytí a jestli bude funkční,“ vzpomínala na chvíli zásadního rozhodnutí.

Je pravačka a věděla, že prst potřebuje. V práci se bez něj neobejde, například když musí pacientovi zavést kanylu nebo píchnout injekci.

„Rozhodla jsem se pro složitější operaci. Viděla jsem mnohokrát, že naši plastičtí chirurgové odvádějí špičkovou práci. Věřila jsem jim,“ dodala Hana Koloušková, která je v současné době vrchní sestrou Oddělení intenzivní péče chirurgických oborů FN Olomouc.

Akutní přenos prstu je ojedinělý

Lékaři z oddělení plastické a estetické chirurgie mají na kontě několik vysoce specializovaných mikrochirurgických operací, při nichž provedli přenos prstu nebo kloubu z nohy na ruku. Nikdy ale nešlo o akutní přenos prstu.

„Ten jsme dělali úplně poprvé. V českém i celosvětovém měřítku jsou to výkony naprosto ojedinělé. Smyslem této špičkové operace není jen estetické hledisko, ale především maximální zachování funkce poraněné ruky,“ vysvětloval primář Bohumil Zálešák.

Akutní přenos prstu podstoupila pacientka čtyři dny po zranění, kdy už bylo jisté, že se v ráně nerozvíjí infekce v souvislosti s psím kousnutím.

„Po zranění byl zachovaný horní kloub prstu, vlastně ten nejdůležitější, ale byl obnažený. Pokud bychom nepřistoupili k akutnímu přenosu, jakékoli jiné řešení a čekání by vedlo k ztuhnutí kloubu a velmi špatnému výsledku pozdějšího přenosu. Proto jsme se po domluvě s pacientkou dohodli na akutním výkonu i s vědomím, že hrozí vysoké riziko komplikací,“ popisuje primář olomoucké plastické chirurgie.

Jedenáctihodinová operace

Se sedmičlenným týmem pracoval na sále jedenáct hodin.

„Museli jsme nejprve připravit cévy na poraněném prostředníčku, poté jsme odebrali přenášený prst, a zatímco jsme pracovali dál na ruce, druhý tým uzavřel ránu na noze. Pro přenos je vhodnější druhý prst nohy, má delší a silnější cévy, které se lépe šijí. My jsme ale v tomto případě museli přenést prostředníček z pravé nohy, který anatomicky lépe odpovídal chybějící části prstu na ruce,“ popisoval unikátní zákrok.

Lékaři odebrali prst na noze tak, aby zachovali vazby mezi hlavičkami záprstních kostí a zároveň nezasáhli do příčné klenby nohy.

„Na chůzi tak výkon nebude mít žádný negativní vliv,“ ujistil Bohumil Zálešák.

Po výkonu bylo důležité pohlídat, jestli je přenesený prst správně vyživovaný.

Pokud by se dostatečně neprokrvoval, mohl by během pár hodin odumřít.

Třetí revize. Chtěla to vzdát

Komplikace skutečně nastaly.

„Opakovaně jsme museli čistit cévy nebo nahrazovat jejich části novými štěpy, nakonec se to ale podařilo,“ popisoval primář.

Tehdy si Hana Koloušková sáhla na dno psychických sil. Když pacientku vezli ke třetí revizi na sál, zoufalá žena chtěla, aby prst dali pryč.

"Pan primář Zálešák byl ale tvrdohlavý. Vyplatilo se to a prst mi zachránili. Jsem za to vděčná,“ děkovala specialistovi pacientka.

Hana Koloušková má podle slov primáře velkou šanci na dobrý výsledek léčby.

„Funkce ruky by se mohla obnovit z osmdesáti až devadesáti procent a pokud se dobře zhojí i senzitivní nervy, můžeme brzy dosáhnout i velice dobré citlivosti prstu. Pacientka má velkou motivaci, chce se vrátit ke své práci zdravotní sestry v intenzivní péči. To předpokládá jemnou práci rukou, při níž je zejména spolupráce prvních tří prstů dominantní ruky velmi důležitá,“ uvedl Bohumil Zálešák s tím, že významný je rovněž estetický výsledek operace, zejména pak u ženy.