„Jedna je určitě nemocná a jeví příznaky prašiviny. Proto upozorňujeme obyvatele obecním rozhlasem a na webových stránkách, aby byli opatrní a hlavně na zvíře nesahali,“ uvedl místní obecní policista Jiří Novák.

Na obecní policii se poslední dva dny obrátilo šest lidí s tím, že v obci viděli lišku.

„Šest nebo sedm občanů mi sdělilo, že po vesnici běhají dvě lišky. Podle všeho jsou dvě. Včera jedna vběhla na faru, běhala po dvoře a bylo jasně vidět, že je nemocná,“ popisoval místní strážník a zároveň myslivec Novák. Sám psovitou šelmu na sklonku minulého týdne spatřil na cestě v Masarykově ulici.

„Bylo asi devět hodin večer,“ dodal.

Protože minimálně jedna z lišek může přenést nákazu – prašivinu – na domácí zvířata, obecní policie a myslivci vyhlásili zvýšenou pohotovost.

„Dali jsme relaci do obecního rozhlasu, aby lidé o riziku věděli, na internet, stejně tak jsme informovali okolní obecní policie. Bylo by dobré, aby nás lidé hned informovali, abychom nemocné zvíře odstřelili a předali na veterinární vyšetření,“ uvedl Jiří Novák.

Obyvatele upozornila obecní policie, aby nenechali běhat psy po vesnici, nesahali na lišku a o nálezu případně uhynulého zvířete hned zpravili obecní policii.

„Nemocná liška se poranila, když utíkala z fary. Je možné, že ji najdeme již uhynulou,“ dodal.

Podle ředitele Krajské veterinární správy v Olomouci Aleše Zatloukala by nebezpečná vzteklina v případě lišek ve Velkém Týnci hrozit neměla.

„V České republice už několik roků nebyl zaznamenán výskyt vztekliny u lišek. Provedly se plošné orální vakcinace. V tomto směru není důvod k obavám,“ sdělil.

„Naopak skutečně mohou trpět prašivinou. Ale to nemohu určit, lišky z Velkého Týnce jsme neviděli,“ podotkl Zatloukal