Vodopád by mohl být znovu v provozu už v létě příštího roku.

Umělý vodopád v Bezručových sadech stékal po skalách a hradbách před východem z parku do Kosinovy ulice, zakončený byl malým jezírkem. Funkční byl až do konce 80. let minulého století.

„Chtěli bychom tuto velmi zajímavou aktraktivitu po mnoha letech zase obnovit pro Olomoučany i turisty, kteří park navštíví. Bezručovy sady jsou jedním z nejkrásnějších olomouckých parků. Vodopád by určitě přilákal další návštěvníky, vodní prvky do parků patří,“ sdělila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Vodopád zpříjemňoval návštěvníkům parku letní procházky už v roce 1965, kdy jej do Bezručových sadů nainstalovala firma Sigma Lutín vyrábějící čerpadla. Objevil se tam u příležitosti květinové výstavy Flora.

„Olomoučané si zvykli k vodopádu chodit během víkendových procházek, lákal také návštěvníky květinových výstav. Původní soustava rozvodů vody tam stále ještě je, náklady na uvedení do provozu by tedy nemusely být vysoké. V provozu by vodopád mohl být zřejmě už od příštího léto,“ odhadla Markéta Záleská.

Rondel u olomouckého Globusu - křižovatka D35
Kdy poleví kolony u Globusu? Dokončení obchvatu má termín, ale načekáme se
Nové oddělení pro následnou a dlouhodobou intenzivní péči otevřela Fakultní nemocnice Olomouc.
Fakultka vybudovala oddělení následné intenzivní péče

Další lákadlo? Letní scéna

Obnovení vodopádu je jedním z dlouhodobějších plánů městské rady, jak do Olomouce přilákat nové turisty.

Ještě v letošním roce by však měla centrum města oživit nová letní scéna na Dolním náměstí. Pořádat se tam budou různé kulturní akce, koncerty a vystoupení.

Pódium bude nainstalované v prostoru mezi morovým sloupem a kašnou.

„K dispozici je budou bezplatně mít hudební skupiny, umělci a zájmová sdružení. Stačí, když se předem nahlásí na odboru kultury a domluví si termín vystoupení. Slibujeme si od tohoto kroku, že se centrum oživí a Dolní náměstí naláká další návštěvníky. Kulturní akce pořádané na letní scéně zároveň lidem zpříjemní posezení v letních zahrádkách tamních kaváren,“ dodala náměstkyně.

Olomoucké Horní náměstí (Oberrring) na pohlednici z roku 1905
Historik Tichák o stromech na Horním náměstí: Proč by se tam nemohly vrátit?
Café 87 v budově Muzea umění v Olomouci ukončilo provoz 27. ledna. Stěhuje se jinam
Známá kavárna v olomouckém muzeu zavřela