Do středy lapili 14 psích útěkářů. Skončili v neředínském útulku Ligy na ochranu zvířat.

Podle vedoucí stanice Hany Dědochové není divu, protože je čas, kdy hárá většina fen a opravdové psí milovníky žene touha, pro kterou žádný plot není překážkou.

Útulek eviduje i notorické útěkáře. Statistiku vede Lomax, jenž se během jednoho roku ocitl v útulku i třiadvacetkrát.

„Od začátku měsíce strážníci vyjížděli na šestnáct oznámení o volném pohybu psů. Z těchto oznámení se na místech podařilo fyzicky odchytit čtrnáct zvířat, která byla následně v pořádku předána do útulku Ligy na ochrany zvířat v Neředíně,“ sdělil ve středu Deníku mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.

Letos už tři stovky chycených psů

Do středy vyráželi strážníci s odchytovým zařízením na 503 letošních oznámení. Lapit se podařilo 278 zvířat. Psi se potulovali na různých místech v centru, na sídlištích i u nemocnice.

„Vesměs se jedná o případy, kdy zvířata jsou v dobrém stavu. Případů, kdy před převozem do útulku je třeba se psem navštívit veterináře, je opravdu málo,“ popsal zadržené čtyřnožce.

Podle strážníků, kteří mohou na místě uložit nezodpovědnému chovateli pokutu až do výše 10 tisíc korun, se někdy stává, že majiteli pes uteče z pozemku nebo při venčení. Ten pak volá sám o pomoc.

„Pejskaři vědí, kam se mají obrátit - městská policie, veterina, útulek. V drtivé většině případů je však oznamovatelem člověk, který najde volně pobíhajícího psa nebo je tento pes někde uvázán,“ uvedl k oznámením Čunderle.

Problematické hledání majitele

Protože v Olomouci nemají chovatelé povinnost psa čipovat, je pro městskou policii problematické dohledat majitele.

„Proto jsou zvířata převezena do psího útulku,“ vysvětloval.

Podle vedoucí neředínského útulku Hany Dědochové nejsou listopadové počty olomouckých psích běženců nijak mimořádné.

„Protože se převážně jedná o kluky a je období, kdy většina fen hárá, viděla bych to na lákání dálek a vůně fen,“ usmála se Dědochová.

Většina psů se vrací zpět majiteli. Z loňského počtu 384 putovalo 279 hlídačů ke svému páníčkovi.

„Procento vrácených majiteli se zvyšuje, před rokem 2010 to bylo opačně,“ vzpomněla.

Rekordman Lomax

V neředínském útulku se opakovaně objevují známé psí tváře. Nejslavnějším notorickým útěkářem je Lomax, kříženec amerického staforšírského teriéra.

„Rekord měl v roce 2015, kdy skončil v útulku třiadvacetkrát, rok nato to bylo sedmkrát a letos jsme se viděli už osmkrát,“ postěžovala si na útěkáře.

V závěsu na Lomaxem je zlatý retrívr Logen s osmi návštěvami útulku, následuje kříženec Larry.

„Toho máme v útulku tak šestkrát do roka, vícekrát ne,“ uvedla Dědochová.

Podle vedoucí útulku se v Olomouci snižuje počet psů, kteří se z různých důvodů dostanou do neředínského zařízení Ligy na ochranu zvířat.

Zatímco v roce 2014 přijali 540 psů, vloni to bylo zmíněných 384. Letos je to zatím 360 pejsků.

"To ale neznamená, že jsou lidé zodpovědnější. Stále je spousta těch, kteří si pořizují plemena nevhodná do bytu a pro povaleče. Pořád se nacházejí přivázaní pejsci a bohužel nevymizely ani případy týrání,“ dodala.