Ve sklizni ozimého ječmene ve středu odpoledne pokračovala Farma městský a Nový Dvůr Olomouc. Sladovnickou obilovinu ve čtvrtek ráno dostali kompletně pod střechu a ještě ten den se pustili do řepky.

„A kombajny jsme vyjel koncem minulého týden a po pár hodinách něco sklidili. V neděli se mlátilo celý den. Do toho spadlo 53 milimetrů vody, což je pro kukuřici vynikající, a stáli jsme,“ popisoval Lubomír Pospíšil.

Farma má pod střechou ječmen z 80 ze stovky hektarů. Na pesimistické prognózy kvůli předpokládaným dopadům sucha, je zatím výnos nad očekávání – 7,5 tuny/ha. „Celkově však budeme mít propad všichni,“ odhaduje Pospíšil.

V pondělí vyjely i kombajny ZD Senice na Hané. Obilí ještě nedozrálo, ale bylo suché. „Máme 18 hektarů s 35 metrákovým výnosem. Nyní stojíme a pokud dnes přijdou přeháňky a na sobotu to taky nevypadá dobře, vidím to až na pondělí,“ odhadoval ve středu odpoledne pokračování žní Jaroslav Navrátil, předseda Zemědělského družstva Senice na Hané.

Statistici počítají, že se obilovin i řepky letos sklidí méně než vloni. Na základě prvních letošních odhadů k 10. červnu předpokládají v Česku sklizeň základních obilovin ve výši 6 945 tisíc tun a řepky ve výši 1 254 tisíc tun. V porovnání s loňskou velmi dobrou sklizní se očekává nižší úroda základních obilovin o 785 tisíc tun – méně o 10,1 procenta - a řepky o 105 tisíc tun – méně o 7,7 procenta.