Jen v letošním roce v Olomouckém kraji podlehli pneumokoku dva lidé. Onemocnělo jedenáct obyvatel, přičemž nejvíce na Olomoucku.

„V obou případech úmrtí se jedná o osoby nad 65 let – ročníky 1925 a 1948," informovala epidemioložka Martina Kudschofská z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

„Tito lidé měli jiné zdravotní problémy a k jejich komplikovanému stavu se přidalo pneumokokové onemocnění. Primárně však byli hospitalizováni pro něco jiného," vysvětlila epidemioložka.

Čísla nejsou nijak dramatická. Z pohledu epidemiologů nejde o nic znepokojujícího – celostátně je za prvních sedm měsíců hlášeno 200 případů invazivního pneumokokového onemocnění.

Vypadá to jako chřipka 

Odborníci však poukazují na to, že komplikacím v případě pneumokokového onemocnění je možné účinně předejít, a to očkováním. Nejen u malých dětí, ale právě u seniorů, jejichž imunitní systém nemusí fungovat na sto procent.

Vakcína je dostupná i pro zájemce nad 50 let a některé zdravotní pojišťovny ji u starších klientů začali finančně podporovat.

„Očkování lze jen doporučit, samozřejmě s ohledem na celkový stav, imunitu jedince. Je proto dobré poradit se s praktickým lékařem," uvedla epidemioložka Kudschofská. V léčebnách pro dlouhodobě nemocné a v domovech pro seniory je očkování povinné a vakcinaci tam zabezpečuje stát.

Příznaky pneumokokového onemocnění nejprve vypadají jako počínající chřipka: teplota, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a zvracení.

Právě proto je pneumokok zrádný. Postihuje jednotlivé orgány a způsobuje závažné záněty středouší, těžké zápaly plic i pneumokokové meningitidy.

Bakterie, která se dostane do krevního řečiště, postupuje v organismu velmi rychle, nemocnému jde o čas. Jde o kapénkovou infekci – přenáší se kýcháním, kašláním.