„Motoristé už by rozhodně měli jezdit na zimních gumách. Doporučujeme to, jakmile se denní teploty ustálí na sedmi až osmi stupních Celsia a jsou mokré vozovky. Lidé dosud vyčkávali a teď musí stát fronty,“ uvedla Jolana Havlíková z olomouckého servisu Unionpneu v Divišově ulici.

Používání zimních pneumatik důrazně doporučují i silničáři. „Většina zimních nehod souvisí s používáním letních pneumatik nebo nedostatkem zkušeností motoristů se zimním povrchem vozovek. Sami můžeme účinky zimy pouze zmírnit,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Olomouckého kraje Drahomír Babnič.

Objednávky na týden dopředu přijímají také v AP servisu ve Chválkovické ulici. „Už od minulého týdne tady máme frmol. Zájem je obrovský, protože na přezutí vozu je nejvyšší čas,“ řekl majitel servisu Zdeněk Štýbnar. To v pneuservisu Renocar ve Chválkovické ulici zatím čekají motoristé jen den nebo dva.

Zatímco ve většině servisů mění pneumatiky muži, v Ralpneu ve Wittgensteinově ulici mají zřejmě jako jediní v Olomouci odbornici. Lenka Krutilová, která jinak ve firmě pracuje v administrativě, vždy v sezoně v dílně vypomáhá. „Chlapům pomáhám s přezouváním aut jen několik týdnů v roce, většinou od půlky října do konce listopadu. Objednávky bereme na týden dopředu. Jakmile se ochladí, řidiči telefonují jak o život. Včera se mírně oteplilo, takže zakázek trošku ubylo,“ řekla Krutilová, která za směnu zvládne vyměnit pneumatiky na patnácti vozidlech.

Čtyřiatřicetiletému řidiči Martinu Kratochvílovi z Olomoucka čekání na přezutí vozu nevadí. „Nové pneumatiky jsem si objednal přes internet, takže mi je stejně přivezou nejdřív za tři dny. Přitom mě to vyšlo mnohem levněji než v klasickém kamenném obchodě a přezutí díky tomu budu mít vlastně zadarmo. Poradil mi to kolega, přes internet už si objednával i letní gumy,“ řekl Kratochvíl.

Za přezutí osobního automobilu zaplatí Olomoučané v pneuservisech 400 až 700 korun, ale na druhou stranu mohou ušetřit. Servisy totiž většinou nabízejí na zimní pneumatiky akční slevy - ceny jsou nyní nižší o pětadvacet až pětatřicet procent.

Výměna pneumatik pneuservis cena


Renocar, Chválkovická - 620 korun
Unionpneu, Divišova - 560 korun
AP servis, Chválkovická - 400 až 500 korun
Ralpneu, Wittgensteinova - 700 korun

Poznámka: Uvedené pneuservisy jsou v Olomouci. Cena je za přezutí osobního vozu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika