„Zákazníkům RWE z řad domácností se zvýší konečné ceny zemního plynu v průměru o 2,3 procenta. Zákazníkům Severomoravské plynárenské o 1,9 procenta,“ informovala včera regionální mluvčí společnosti RWE Linda Ešková.

Zdražení předcházel kromě jiného i propad české měny.

„Za mírným nárůstem stojí propad kurzu koruny vůči dolaru, dlouhodobý pozvolný růst cen ropy a ropných produktů na světových trzích a změna regulovaných distribučních poplatků,“ vysvětlila úpravu cen.

Průměrná domácnost, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, zaplatí měsíčně o osmdesát korun více.

„Domácnosti, které na zemním plynu pouze vaří, změnu v rodinném rozpočtu prakticky nepocítí. Za plyn si měsíčně připlatí pouze pětikorunu,“ uvedla mluvčí.

Zvedne se i cena elektřiny u tradičních dodavatelů. Z úterního cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu vyplývá, že u domácností v průměru o 4,6 procenta.

Zdražení ovšem počítá se schválením novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která plánuje zdanit provoz větších solárních elektráren.

Jestliže by úpravu, která čeká na rozhodnutí horní komory parlamentu, Senát neschválil, pocítily by domácnosti dramatičtější meziroční zdražení, v průměru o 11,2 procenta.

Jinde však chystají zlevnění

Naopak RWE včera ohlásila, že proud na začátku roku zlevní.

„Plníme náš slib, že v případě příznivého vývoje cenu snížíme. Bude se jednat o pokles v řádu jednotek procent,“ sdělil Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas.

„Konkrétní ceny elektrické energie pro jednotlivé tarify oznámíme v nejbližších dnech. Už dnes je elektřina od RWE levnější až do deset procent oproti tradičním dodavatelům,“ doplnila Ešková.