Dohromady se letos do přehrady nalilo 275 tun chemikálie. Koupat se v ní ale dalo jen zhruba měsíc. Odborníci na vodní květ ale za PAXem stojí. Na příští rok chystají i odbahnění nádrže.

„Jakost vody v plumlovské přehradě je na stupni číslo tři. U vnímavých jedinců je pravděpodobný vznik zdravotních problémů,“ informovala včera hygienička Dáša Bartošová a všem plavcům doporučila, aby se po koupeli osprchovali.

Ač hygienici nezaznamenali po aplikaci sto padesáti tun PAXu výraznější úbytek sinic, je brněnský specialista na cyanobakterie Blahoslav Maršálek s účinkem chemikálie spokojený.

„Naše měření ukazují, že sinic v přehradě po aplikaci ubylo,“ tvrdí. Přiznává však, že jeho tým měří počet buněk cyanobakterií na mililitr přehradní vody zcela jinak, než hygienici.

Jako hlavní důvod problémů se sinicemi v přehradě vidí vědec odkládané ozdravění Podhradského rybníka, který leží nad přehradou. Rybník je podle něj plný sinic, které se při deštích vlévají do přehrady.

„Kdyby se látka proti sinicím aplikovala i do Podhradského rybníka a navíc se lidem zarazily nelegální přepady z žump, pak by konečně rybník přestal být kultivační nádrží pro sinice,“ argumentuje Maršálek.

Podle šéfa správy Povodí Moravy Antonína Tůmy si musí na černé přepady posvítit obce. Jako zásadní opatření proti sinicím však vidí odbahnění Podhradského rybníka a plumlovské přehrady.

„Sedimenty jsou plné látek, které sinice vyživují. Navíc se letitými nánosy bahna výrazně snížila hloubka obou nádrží a voda se v nich přehřívá, což sinicím také přeje,“ uvedl Tůma. Projekty na odstranění sedimentů se podle něj již připravují.

„Lze hovořit o tom, že k odbahnění dojde v příštím roce,“ informoval Antonín Tůma.

„Už aby to bylo,“ shodují se rybáři a místní usedlíci. Obávají se totiž, aby chemie nepoškodila přírodu. Odborníci je však uklidňují, žádné nebezpečí prý nehrozí.

Minulý rok spolkla plumlovská přehrada 125 tun PAXu na přelomu července a srpna. Sinice sice zmizely, ale lidé se k už vodě nevrátili.

Letos se PAX aplikoval v první dávce kolem poloviny června. Voda po sto dvaceti pěti tunové „injekci“ vydržela bez jedovatých cyanobakterií jen asi měsíc.

Minulý týden přibylo do přehrady kvůli opětovně pomnoženým sinicím asi 150 tun chemikálie. Cyanobakterie tentokrát podle měření hygieniků odolaly. Letos se již PAX aplikovat nebude. Krajský úřad totiž pro tento rok povolil pouhé dva zásahy.