„Kde jsou ti obrovští sumci a proč nás nepustí blíž k těm kádím?“ ptali se například rozladění výletníci, kteří se na starou hráz vypouštěné nádrže vydali z Prostějova.

Lodě profesionálních lovců totiž do prostoru obehnaného výstražnými platovými páskami přiváželi loďmi kádě, které byli plné „pouze“ omráčených cejnů.

„Tato bílá ryba činí zatím pětadevadesát procent našich úlovků. Zbytek jsou drobnější candáti, štiky, úhoři, amuři a boleni,“ popsal Václav Habán, tajemník Moravského rybářského svazu.

Zdůraznil, že obehnání prostoru páskami není žádný rozmar.

„Jde o dodržení zásad bezpečnosti a zdraví, jak pro nás, tak návštěvníky. Ryby lovíme elektrickým agregátem, přenosné nádoba na ryby jsou těžké, kádě plné vody. Především dětem by se zde mohlo přihodit nějaké neštěstí,“ vzkázal veřejnosti a poprosil, aby pásky, které vymezují ten nejužší pracovní prostor, nepřekračovala.

Situaci v sobotu nejlépe vyřešili rekreanti, kteří se vyzbrojili dalekohledy. Mohli tak nejen sledovat lodě, které pomocí trnů na přídi vytvářeli elektrické pole, jež omračovalo ryby, ale především jejich sběrače, kteří šupinaté živočichy nabírali do podběráků a ukládali do nádob v lodích.

Když byly kádě v pramicích plné lesklých, stříbrných těl, připluli profesionálové z Povodí Moravy k pláži u Valáška, a ryby přendali do přenosek, které museli vléct dva silní chlapi z řad Moravského rybářského svazu, jemuž odlovené kusy patří.

„Ryby dáváme nakrátko do kádí, pak je přenášíme do boxů na automobilu. Všechny ze sobotního odlovu poputují na řeku Moravu ke Kroměříži,“ zmínil se tajemník Habán.

Obři jsou schovaní v hlubinách

Očekává, že do středy už lovci chytí i nějaké ty obry.

„Velké ryby zatím leží v těch nejhlubších místech přehrady. Dostaneme se k nim, až s klesající vodou,“ objasnil Václav Habán s tím, že hladina nádrže klesá každým dnem o deset centimetrů.

„V průměru je nyní v plumlovské přehradě hloubka kolem dvou metrů. Ovšem největší sníženina, jež je v loděnici, je hlubší. Předpokládám, že i po vypuštění přehrady se tam bude dál držet voda,“ doplnil Habánova slova olomoucký biolog Petr Loyka.

Ubezpečil, že odlov ryb agregátem je na nejlepší ze všech možných metod a používá se po celém světě.

„Rybám neublíží, jen je nakrátko omráčí,“ prohlásil s tím, že celý odlov a transport probíhá velmi rychle a živočichové při této akci zůstávají takřka neustále ve vodním prostředí.

Loyka stejně jako rybáři očekává, že v přehradě budou sumci velcí kolem dvou metrů.

„Nemyslím si však, že některý z nich bude vážit metrák,“ pousmál se spekulacím o vůbec největší rybě nádrže.

Jaký byl výsledek prvního dne záchranných odlovů ryb v plumlovské přehradě?

„Sedm metráků cejna, osmadevadesát candátů, dvaačtyřicet štik, šestatřcet úhořů, čtyři kapři," spočítal Václav Habán.

Odlov ryb, který potrvá zhruba dva týdny, předchází bagrování zaneseného dna. To začne v létě. Těžba přijde stát na 133 milionů korun. Už příští rok má být přehrada znovu plná vody a zarybněná.