Některé děti mají na sobě mikiny, je totiž devatenáct stupňů a fouká.

Přesto se najdou na pláži i lidé otužilí, kteří se s gustem vrhají do přehradních vln s cílem čas u vody si pořádně užít se vším všudy.

Voda má jen hnědého smajlíka

Á propós voda, i tady je jeden rozdíl oproti minulým letům. Zatímco třeba vloni byla kvalita vody v půlce července vynikající, letos ji krajští hygienici po posledním měření 13. července ohodnotili trojkou tedy hnědým smajlíkem.

„Naměřili jsme zhoršenou jakost vody. Při ní je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů během vodní rekreace a u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání se všem doporučujeme osprchovat,“ vzkazují hygienici.

Průměrné hodnocení kvality vody překvapilo i provozovatele pláže U Vrbiček.

„Je fakt, že ta trojka přišla docela brzy, ale není to rozhodně žádná katastrofa. Na pohled vypadá voda v pohodě. Lidé, kteří se chtějí koupat, tak se s klidem koupou,“ usmál se Radek Kocourek s tím, že větší vrásky na čele mu dělá nestálé počasí.

Nový plot, toalety a pergola

Na sezonu byl totiž skvěle připravený. Díky spolupráci triumvirátu v podobě jeho osoby coby provozovatele pláže, Povodí Moravy a obce Mostkovice se podařilo dokončit či rozjet celou řádku investic.

„Povodí vybudovalo kolem pláže nový plot, obec Mostkovice zafinancovala krásné toalety a já teď dokončuji nové posezení a pergolu u občerstvení,“ vyjmenoval Radek Kocourek.

Při bližším průzkumu přímo na místě sami návštěvníci uznávají, že pláž opravdu prokoukla. Nové toalety jsou vkusné a čisté, plot kolem pláže září zeleně, tráva je posekaná a rozestavěná pergola právě dostává plechovou střechu.

„Je to tu fajn, do vody sice skočil jen manžel, na mě je totiž moc zima, ale já mezi tím aspoň pozoruji, jak se činí chlapi při stavbě té pergoly. O děti se bát nemusím, prostoru je tu dost a jsou už větší, tak si vyhrají samy,“ libovala si páteční pobyt na pláží Jitka Podolská z Prostějova.