Povodí Moravy varuje před nebezpečím zapadnutí, které hrozí při vstupu na obnažené dno. Policisté zase upozorňují, že v bahně může ležet nevybuchlá munice a mají připraveného pyrotechnika. Slibují však, že na dodržování pravidel bezpečnosti, která budou vyvěšená na cedulích, dohlédnou.

„Povodí Moravy, jako správce vodního díla, zahájí čtrnáctého září plynulé snižování hladiny v nádrži. Při ideálním počasí vypustíme plumlovskou přehradu za zhruba sedm týdnů, tedy do konce října,“ potvrdila tisková Mluvčí Povodí Moravy Jana Pagáčová s tím, že hladina klesne týdně o necelý metr a půl. Hloubka nádrže je nyní přitom asi deset metrů.

Ryby v přehradě má během vypouštění slovit specializovaná firma. Je s podivem, že Povodí Moravy stále ještě neví, jaká to bude.

„Pokud vím, tak jsme ještě nikoho nevybrali,“ reagovala včera mluvčí Pagáčová. Deník Povodí opakovaně žádal o zveřejnění výsledků ichtyologického průzkumu, ale ani po dvou týdnech na dotazy zaslané e-mailem neodpovědělo.

Pro vodáky to nebude

Podle Pavla Müllera, jednatele prostějovských rybářů, mohou sportovní rybáři očekávat zákaz rybolovu.

„Za sníženého stavu vody nesmí chytat,“ vysvětlil s tím, že od ochranářů ví, že po dobu vypouštění se bude z přehrady i Hloučely odvážet chráněná fauna. „Velevrubi, škeble, raci říční a střevle potoční,“ vyjmenoval olomoucký biolog Petr Loyka.

Povodí vypouští přehradu kvůli bagrování dna, které ji čeká příští rok.

„Odtěžením sedimentů přijdou přemnožené sinice o zdroj výživy. Dalším významným přínosem je i to, že přehrada obnoví svou schopnost pojmout velkou vodu,“ vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Jana Pagáčová. Odbahnění přehrady přijde na zhruba sto třicet milionů korun. Zaplatí ho daňoví poplatníci.

Přestože od pondělí bude z přehrady vytékat desetkrát více vody než teď, vodáci se na splavnou říčku Hloučelu těšit nemohou.

„Ty dva kubíky jsou pro ně málo. Drhli by dno,“ usmál se hrázný Jiří Peňák.