Dřevěná maringotka s populární potírnou, která parkovala v sousedství Terasy, se letos v zimě podle provozovatelů na Poděbrady nevrátí. „Z důvodů nařízení CHKO Litovelské Pomoraví jsme maringotku museli odstěhovat a celý rok jsme plánovali, jak saunu vymyslet jinak,“ popisují provozovatelé na sociální síti.

Řeka Morava v Olomouci, náplavka, 4. září 2022
Koncerty, občerstvení i lodičky. Náplavka v Olomouci brzy otevře

Padaly podle nich různé návrhy. V rozhovoru pro Olomoucký deník v lednu nastínili atraktivní variantu plovoucí sauny.

„Pontony už máme. Udrží na vodě ostrov o velikosti 5x6 metrů, projektovou dokumentaci máme hotovou. Výrobu železné konstrukce jsme již zadali,“ popisoval tehdy provozovatel Terasy Jiří Holub s tím že plovoucí sauna by měla „kotvit“ v zátoce předního jezera směrem k přístupové cestě od parkoviště.

Začínají růst. Úlovky v lesích u Náměště na Hané, 31. srpna 2022
Konec houbařského půstu? Kam vyrazit a kde teď v kraji rostou

Kvůli různým komplikacím zůstalo prozatím u vize. „Moc nás to mrzí, ale letos sauna na Poděbradech nebude. Kvůli různým omezením, jak byrokratickým, tak třeba s dodávkou materiálu, to prostě nestihneme. Třeba se zadaří příští rok. Doufáme, že i tak nám zachováte přízeň a zastavíte se aspoň na pivečko a něco dobrého na zub,“ vysvětlili situaci.

Na projektu plovoucí sauny v Olomouci pracuje Šimon Pelikán, spolek „Řeka Morava pro Olomouc“, s ostravským architektonickým ateliérem. Novinku, o které se koncem července zmínili na sociálních sítích, by chtěli představit veřejnosti v příštích týdnech.