Takový je aktuální závěr pátečního jednání odboru životního prostředí olomouckého magistrátu s LOZ.

„Požádal jsem předsedu Ligy na ochranu zvířat o zpracování metodiky kastrace koček na území města Olomouce, včetně návrhu financování. Součástí bude i návrh lokalit, kde by snad bylo možné kočky za určitých podmínek i přikrmovat. Problém koček chci řešit ve spolupráci s LOZ, vypracovaný návrh pak předložíme v červnu k projednání radě města,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

„Jsme vděční, že se jednání uskutečnilo, vyzýváme k němu již delší dobu. Město problém už zčásti řešilo, dělali jsme kastrace koček, které odchytávala městská policie. Bylo to v menším měřítku. To, co se teď plánuje, by mělo být plošné řešení situace, která ale není zcela vyřešitelná. Můžeme však tímto způsobem počet toulavých koček zmenšit,“ uvedl předseda LOZ Ivan Puhač.

Vysvětlil, že díky lidem, kterým osud opuštěných zvířat není lhostejný, mají už zhruba zmapovaná místa, kde se zvířata zdržují.

„Za rok prošlo útulkem asi šedesát kočiček, které jsme vykastrovali a vyléčili a následně vypustili zpět. Není to zanedbatelné číslo. Jestliže se odhaduje, že je ve městě okolo pěti šesti set toulavých koček, tak deset procent jsme už vyřešili,“ pokračoval Puhač s tím, že kromě návrhu kastrace by chtěli do konce července mluvit s městem také o případném čipování jak psů, tak i koček.

Počítají s negativními ohlasy

Podle vedoucího odboru životního prostředí se však názory na plošnou kastraci toulavých zvířat už teď velmi různí a ani chovatelé koček nejsou jednotní.

„Nejčastěji si však vyslechnu, že město má jiné priority a problém koček je smyšlený. ‚Vždyť ty kočky nejsou nikde vidět…‘ Stejně jako v minulosti počítám i nyní s negativními ohlasy, kdy záměr péče o zvířata a jeho financování městem někteří lidé odmítnou,“ uvedl Loyka a doplnil, že se město nebrání ani spolupráci s dalšími společnostmi, než je LOZ.

„Pokud by nějaká organizace provozovala útulek pro kočky, mohlo by město za rozumných finančních podmínek využívat i toto zařízení. Zdůrazňuji, že nemusí být přímo v Olomouci. Útulek pro psy přece také dlouhodobě úspěšně využívá nejen Olomouc, ale i další města a obce,“ konstatoval.

S metodou plošné kastrace přišla a na narůstající počet toulavých koček na území města upozornila Naďa Domaníková z Olomouce. Zhruba před třemi týdny se v otevřeném dopise obrátila na primátora města, pod dokument se dosud na internetu podepsalo více než tři sta lidí.

„Budu spokojená, až se to uskuteční. Navrhla jsem, aby dali do radničních listů, které každý dostává zdarma do schránky, výzvu, aby lidé na lokality s toulavými kočkami upozornili. Kdyby řešení bylo systematičtější a pokrylo se co nejvíc oblastí, bylo by to ideální,“ dodala Domaníková.