Sedmnáct let po kompletním restaurování Sloupu Nejsvětější Trojice a jeho zapsání na seznam musí město prověřit jeho stav a zaktualizovat dokumentaci.

„Na začátku června, dnes a zítra, probíhá obhlídka a průzkum Sloupu Nejsvětější Trojice,“ uvedla ve středu odpoledne mluvčí radnice Radka Štědrá.

Město musí aktualizovat dokumentaci ke Sloupu a splnit povinnost vyplývající z toho, že má na svém území památku UNESCO.

„Podkladem pro tuto aktualizaci bude právě prováděný průzkum, který má prověřit stav památky 17 let po jejím kompletním restaurování a zápisu na Seznam světového dědictví,“ informovala mluvčí města.

Na průzkumu město spolupracuje s Technologickou laboratoří Národního památkového ústavu.

Vrcholné dílo středoevropského baroka

Pětatřicet metrů vysoký Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí byl postaven v letech 1716 až 1754.

Společně s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a souborem olomouckých barokních kašen je od roku 1995 národní kulturní památkou.

V roce 2000 byl, jakožto jedno z vrcholných děl středoevropského baroka, připsán na seznam UNESCO.

Od ostatních evropských morových sloupů, výrazného rysu období baroka, se liší nejen výškou, ale i bohatstvím figurální výzdoby.

Sloupu dominují pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice doprovázené archandělem Michaelem na vrcholu a Nanebevzetí Panny Marie na dříku pod nimi.