„Ještě v úterý odpoledne hraji v představení Jak se hovnivál chtěl stát motýlem, se kterým naše divadlo hostuje v Opavě. Obě mé děti přijedou večer, takže veškeré přípravy zůstaly letos na mě. Dcera aspoň přiveze cukroví. Společně si ve středu užijeme Štědrý den a hned ve čtvrtek se vracím zpátky do divadla, kde zpívám v Muzikálovém večeru. O druhém svátku vánočním pak hrajeme Maškarádu. Vánoce trávím pracovně téměř každý rok, ale nestěžuju si,“ svěřila se herečka, která letos obdržela hned dvě ocenění – od šéfa činohry Moravského divadla Romana Groszmanna a olomouckého primátora Martina Novotného.

Setkání u stromku předchází samozřejmě shánění dárků a rozesílání přání. „Kolik za dárky utratím? To je různé, ale v poslední době se snažím spíš rozdávat zážitky. Loni jsme se třeba s dětmi kouleli v zorbingu (třímetrová nafouknutá plastová koule, která obsahuje ještě jednu menší, v níž se mohou koulet ze svahu až tři lidé, pozn. red.). Co se týká přání, maily posílám těm, které mám v adresáři, esemesky lidem, jejichž čísla mám uložená v mobilu a pohlednice rodině. Dávám si ale záležet na tom, aby i e-mail a SMS měly osobní charakter, byly vtipné nebo poetické,“ popsala.

Letošní Vánoce jsou pro Plíhalovou výjimečné. „Letos totiž mé děti opustily rodné hnízdo a tím pro mě začala nová životní etapa. To byla taková událost, že snadno zastínila všechny události společenské,“ uvedla.

S dětmi mají vřelý vztah k hudbě a zpívání, takže pravidelně dodržují vánoční rituál ve zpívání koled za doprovodu kytary. „Jen jednou jsme nezpívali, a to, když mi v novém bytě nechtěně upadla prskavka na dárky pod stromečkem. Naštěstí shořely jen papírové obaly,“ vzpomíná s úsměvem.

Na Silvestra bude opět v divadle, kde se se svými kolegy rozloučí s inscenací komedie Řeči. Poté připije starému roku, od nového zatím nic speciálního neočekává. „Můj kamarád mi kdysi poradil, že když nic nečekám, je ze všeho dárek. Toho se držím,“ prozradila oblíbená olomoucká herečka.

Maminčin bramborový salát

„Asi každý dělá bramborový salát podle rodinné tradice, já se už třicet let držím receptu mé maminky: brambory, mrkev, celer, petržel, sterilované okurky, cibule, hrášek, šunkový salám, majonéza, sůl a pepř. Salát nemá chybu a sníme ho do poslední brambory,“ prozradila Ivana Plíhalová.