Dva roky nemohli kvůli covidovým omezením pořádat ples členové honebního společenstva Grygov – Nový Dvůr na Olomoucku. Letos o něj ale místní i přespolní občané nepřijdou, uskuteční se v sobotu 21. ledna na tradičním místě.

„Obec Grygov nám s organizací velmi pomáhá tím, že nám zdarma poskytne sokolovnu. Nápoje a potraviny financujeme ze svého rozpočtu. Zrovna včera jsme na schůzi řešili ceny občerstvení v bufetu, zvýšíme je pouze symbolicky, o deset procent. Mírně zdraží také vstupenky, letos budou za sto korun,“ sdělil myslivecký hospodář Pavel Špás.

Každoroční ples je pro myslivecká sdružení velmi důležitou akcí, především z ekonomického hlediska.

„Je to pro nás prakticky jediný příjem v roce. Z výnosů plesu pak hradíme krmivo pro zvěř a výrobu mysliveckých zařízení, zejména zásypů a krmelců. Kvůli covidovým omezením jsme jej pořádat nemohli, a tak nám tehdy v mrazácích zůstalo maso. Abychom je využili, prodávali jsme zvěřinové speciality takzvaně z okénka. Další rok jsme místo plesu uspořádali alespoň myslivecké odpoledne,“ vzpomněl Pavel Špás.

Na myslivecký ples se do grygovské sokolovny tradičně sjíždějí desítky lidí z okolí a také letos se mají na co těšit. Bál tentokrát zahájí trojice trubaček z přerovského Okresního mysliveckého spolku a v průběhu večera se hosté mohou těšit na ukázku slavnostního pasování lovců trofejové zvěře. Kdo si koupí los, může vyhrát kus zvěřiny nebo některou z cen věnovaných sponzory.

Senioři z Příkaz plesat nebudou

Vyhlášený mezi seniorskými kluby dosud býval Ples seniorů, který pořádal klub v Příkazích na Olomoucku. Do sálu tamního hotelu Záložna jezdili senioři z širokého okolí a vždy si jej užívali. Naposledy bál proběhl 15. února 2020, pořadatelé jej stihli zorganizovat těsně před tím, než byla vyhlášena covidová omezení.

„Měli jsme tehdy štěstí, za pár dnů už byly kulturní akce zakázané. Letos bychom pořádali jubilejní dvacátý ročník, ale s ohledem na složitou dobu jsme se rozhodli, že ples tentokrát nebude. Dlouho jsme to zvažovali, nakonec převážily obavy, že bychom tak velký sál nezaplnili. Kapacita je 250 lidí a tolik by se jich tam letos rozhodně nesešlo,“ vysvětlila předsedkyně senior klubu Miroslava Davidová.

Květinový bál v Loučanech pořadatelé odpískali

Více než tři desítky let probíhal v obci Loučany velmi vyhledávaný Květinový ples. Sál tamního kulturního domu byl vždy plný krásných květinových aranžmá a záplava květů zdobila také pódium.

Pořadatelem bálu dlouhá léta byla tamní osvětová beseda, letos se do organizace plesu nepustí.

„Důvodů je více. Bohužel už nemáme k dispozici ´našeho´ osvědčeného aranžéra a zajistit květinovou výzdobu sálu jinou firmou by bylo příliš nákladné. Naši členové jsou většinou pokročilejšího věku a nemají už dost sil na pořádání tak velké akce,“ sdělila za spolek osvětová beseda Pavla Palátová.

Po dvouleté nucené pauze se už na letošní ples moc těší dobrovolní hasiči z Mezic, místní části obce Náklo. Hasičský bál proběhne v pátek 3. února ve 20 hodin v tamním kulturním domě.

„Vůbec jsme neuvažovali o tom, že bychom ples letos neuspořádali. Je to u nás dlouholetá tradice a zároveň důležitý zdroj příjmů do rozpočtu. Vstupenka bude stát sto korun a místenka padesát. K tanci a poslechu bude hrát kapela Funny Melody, nebude chybět ani překvapení večera a tombola. Ceny občerstvení chceme i přes zdražení nápojů a potravin zvýšit jen o pět až deset procent,“ řekl finanční hospodář Ivo Urbánek.