Na ples vousatých, který se koná v sobotu v Bílé Lhotě na Olomoucku, je potřeba se připravit.

Organizátoři už teď avizují, že o půlnoci, při losování tomboly, se bude vyhlašovat největší přírodní vous.

Ples vousatých se může pochlubit letitou tradicí, letos se koná už po třiačtyřicáté. Tradičně ho chystají dobrovolní hasiči.

„Je to ples s největší tradicí, který na Bouzovsku je. Jezdí na něj lidé ze širokého okolí a chodí tam i ti, kteří ještě pamatují všechny ročníky," konstatoval Stanislav Malínek starosta Sboru dobrovolných hasičů v Podolí, místní části Bouzova.

Společenská událost se kdysi odehrávala přímo v Kulturním domě v Podolí, jenže ten je už asi dvacet let zavřený. Proto se bál přesunul do Bouzova.

„Posledních osm let jej děláme v sále v Kulturním domě v Bílé Lhotě," popsal starosta.

Knírek si pánové mohou nakreslit

Zajímavostí podle starosty je, že výzdobu v sále slavnostního večera tvoří mimo jiné i ručně malované obrazy, některé z nich dokonce pamatují i vůbec první ročník.

„Část novější výzdoby namaloval asi před dvaceti lety lidový malíř Sláma, který bydlel ve Hvozdečku. U té starší si nejsem jistý, něco určitě vytvořili i naši bohužel již nežijící členové sboru," poznamenal Stanislav Malínek a přiznal, že jeho tvář už knírek nezdobí.

„Asi přes dvacet let jsem nosil knírek, ale v září jsem ho oholil, změnil jsem vzhled," řekl.

Pro holobrádky nalepovací 

Ten, kdo vousy nemá, dostane u vstupu umělý knírek, který si nalepí.

„S ním absolvuje ples. Nedbáme na to, aby jej účastníci měli stále. Lidé se totiž vymlouvají, že mají alergie a podobně. Dřív se to dodržovalo trochu víc," pokrčil rameny dobrovolný hasič.

Ne všichni muži však spoléhají na umělou ozdobu tváře. Někteří si vousy cíleně pěstují.

„Loni jsme tady měli velkého vousáče, který si porost pěstoval asi rok a jen speciálně kvůli plesu. Někteří si pod nos nechtějí nic lepit. Ovšem je možné si knírek i nakreslit, lidové tvořivosti se meze nekladou," pousmál se Stanislav Malínek.

Vzpomněl však na to, že dříve si návštěvníci dali na svém vzezření víc záležet.

„Dřív jsme odměňovali i umělé vousy, ale už to neděláme asi dvacet let. Dnešní mladí už přípravě tolik času nevěnují," konstatoval.

Dámy ozdobí mašlička 

A jak si ples knírků užijí ženy?

Aby jim to nebylo líto, každá dáma dostane malou mašličku do vlasů.

„To, aby nepřišla zkrátka. Ozdobu si mohou vybrat z několika barevných odstínů. Je to taková pozornost. S knírem na dámské tváři jsem se ale ještě nesetkal," doplnil Stanislav Malínek.

Ples se koná v sobotu od 20 hodin v Kulturním domě v Bílé Lhotě. K tanci a poslechu bude hrát kapela Funny Melody. Vstupné je šedesát korun.